Stříbrná mince 200 Kč 2021 Jan Janský stand

Stříbrná mince 200 Kč 2021 Jan Janský stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
září 2021

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

V roce, kdy si připomínáme 100. výročí úmrtí Jana Janského, vychází stříbrná mince České národní banky s nominální hodnotou 200 Kč, která byla vyražena v kvalitě standard.

Jan Janský byl český vědec – psychiatr a neurolog –, který se pustil do zkoumání krve s nadějí, že objeví tajemství psychických poruch. Otestoval krev tří tisíc lidí, ale její spojitost s nemocnou duší ve své studii neprokázal. Zato však dospěl k převratnému poznání čtyř krevních skupin. Význam svého objevu si bohužel neuvědomil, a tak ho ani neuplatnil v praxi. Na začátku 20. století po podání transfuze umíraly přibližně tři čtvrtiny pacientů a v nadcházející první světové válce mohl Janského objev zachránit obrovské množství životů. Naštěstí šli v jeho stopách další lékaři…

Ve výtvarné soutěži České národní banky zvítězil společný návrh dvou medailérů – Asamata Baltaeva, DiS., a Jiřího Hanuše, DiS. Odborná komise ocenila zejména „současné označení krevních skupin (0, A, B a AB) na líci a zdařilou kompozici portrétu a nápisu v podobě římského čísla IV na rubu“.

Výhradním výrobcem českých mincí – pamětních i oběžných – je jablonecká Česká mincovna.

Specifikace

Číslo
22101-750
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
200
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
925 / 1000
Váha
13 g
Průměr
31 mm
Balení
Modrá plastová etue M33
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...