Stříbrná mince 200 Kč 2023 Zahájení pravidelného vysílání Československého rozhlasu proof

Stříbrná mince 200 Kč 2023 Zahájení pravidelného vysílání Československého rozhlasu proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
květen 2023
Cena
790 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Stříbrná mince České národní banky s nominální hodnotou 200 Kč, která se může pochlubit špičkovou kvalitou proof, vychází u příležitosti 100. výročí zahájení pravidelného vysílání Československého rozhlasu.

„Halo, haló. Zde radiostanice O. K. P. Kbely u Prahy, prozatímní vysílací stanice Radiojournalu, která vysílá na vlně 1025 metrů zprávy a program,“ pronesl do éteru technik Vlach, jehož křestní jméno dějiny zapomněly. Bylo 18. května 1923, 20 hodin a 15 minut, když se Československo stalo teprve druhou evropskou zemí po Velké Británii, kde bylo zahájeno pravidelné rozhlasové vysílání. Premiérový program trval zhruba hodinu a sestával z několika hudebních vystoupení. Jak moderátor nastínil, podmínky byly vskutku prozatímní – účinkující totiž vysílali ze skautského stanu, který byl vztyčen poblíž kbelského vysílače a kterým zmítala silná bouřka. Jejich posluchači měli o mnoho lepší podmínky. Shromáždili se okolo jediného přijímače, který byl umístěn v pražském kině Sanssouci. Protože pořízení rozhlasového přijímače bylo zpočátku velmi nákladné, lidé pokračovali v kolektivním poslechu i v následujících letech – scházeli se v rámci rodin, ale také na veřejnosti, například ve školách. Radiokomunikace se však rychle rozvíjela. Program Radiojournalu obohatily nejrůznější žánry – od sportovních reportáží přes naučné pořady po kabaret – a ve 30. letech vlastnil rozhlasový přijímač celý milion Čechoslováků. V rámci Evropy to byl unikátní počet…

Ve výtvarné soutěži České národní banky zvítězil návrh Mgr. Marie Šeborové. Odborná komise ocenila zejména kompozici averzní strany, která se skládá z rozhlasového mikrofonu a vysílacích stožárů. Reverzní strana pak předkládá historický stan a logo Československého rozhlasu.

Všechny české mince – pamětní i oběžné – razí Česká mincovna v Jablonci nad Nisou.

Specifikace

Číslo
22302-721
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
200
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
925 / 1000
Váha
13 g
Průměr
31 mm
Balení
Modrá plastová etue M33
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...