Vánoce left
Vánoce 2019 right
vánoce 2019 center
  1. Eshop
  2. Mince světa
  3. The Royal Mint
  4. Stříbrná mince 5. narozeniny prince George z Cambridge UK …
Zpět

Stříbrná mince 5. narozeniny prince George z Cambridge UK 2018 proof

Cena (včetně DPH)
2 390 Kč
Stav skladu
Skladem
Číslo
84184-751


Royal Mint UK18PGSP

Královna Alžběta II. se objevuje na averzní straně všech britských mincí. Britská vládnoucí dynastie se ale neustále rozrůstá, a tak ražby královské mincovny The Royal Mint připomínají i její další příslušníky. U příležitosti pátých narozenin se své vlastní stříbrné mince dočkal princ George.

Coby prvorozený syn prince Williama, vnuk prince Charlese a pravnuk královny Alžběty II. je princ George třetím v linii následnictví britského trůnu. Pětiletý chlapec, jehož celý titul zní Jeho královská Výsost princ George Alexander Louis z Cambridge, si to nejspíš ještě neuvědomuje, ale jednoho dne stane v čele mezinárodního společenství, které čítá 16 zemí rozesetých po celé planetě. Jsou jimi Spojené království Velké Británie a Severního Irska, Antigua a Barbuda, Austrálie, Bahamy, Barbados, Belize, Grenada, Jamajka, Kanada, Nový Zéland, Papua-Nová Guinea, Svatá Lucie, Svatý Kryštof a Nevis, Svatý Vincenc a Grenadiny, Šalamounovy ostrovy a Tuvalu. Má ale dost času na to, aby se na svou roli připravil – Windsorové jsou dlouhověcí a poprvé od roku 1901, kdy zemřela královna Viktorie, se stalo, že jsou naživu vládnoucí monarcha a celé tři generace přímých následníků trůnu.

Reverzní stranu mince věnoval výtvarník Jody Clark motivu, který se v britském mincovnictví těší mimořádné oblibě. Je jím svatý Jiří, jmenovec malého prince, který z koňského hřbetu zabíjí draka. Averzní strana mince pak předkládá portrét královny Alžběty II. doplněný opisem „ELIZABETH II DEI GRA REG FID DEF“ (Alžběta II., z Boží milosti královna, ochránkyně víry) a nominální hodnotou 5 POUNDS (GBP).

Mince je uložena do speciálního balení, které připomíná dosavadní pouť malého prince životem.

Materiál
Stříbro
Váha
28,28 g
Ryzost
925 / 1000
Průměr
38,61 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Vroubkovaná
Číslo
84184-751
Emisní náklad
9600 ks
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Nominální hodnota
pět liber