Vyhrajte zlato alchymistů
Velká soutěž o zlatý poklad
  1. O nás
  2. Archiv historických ražeb
  3. Stříbrná mince 50 let Šinkanzenu proof
Zpět

Stříbrná mince 50 let Šinkanzenu proof

Cena (včetně DPH)
1 950 Kč
75 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
75043-711
Sběratelská série


Milníky světové dopravy

Pamětní mince z řady stříbrných oválných Smart mincí k významným milníkům světové dopravy. Po úspěšných emisích k 100. výročí zkázy zaoceánského parníku Titanik a k 130. výročí vyjetí prvního rychlíku Orient Expres vydává Česká mincovna pamětní minci k připomenutí 50 let od prvního vyjetí legendárního japonského rychlovlaku Šinkanzen.

Japonsko se může pyšnit světovým prvenstvím – jako první země na světě vybudovalo železnici určenou výlučně pro rychlovlaky. Projekt separátních tratí pro tento typ dopravy vznikl v 50. letech 20. století. Výsledkem se stala vysokorychlostní trať spojující dvě největší japonská velkoměsta Tokio a Ósaku. První rychlovlaky se po ní prohnaly rychlostí až 210 km/h 1. října 1964 a již tři roky po zahájení provozu dosáhly na metu 100 milionu přepravených cestujících. V současnosti má síť Šinkanzen osm hlavních tratí a obsluhuje velkou část souostroví.

Realizace stříbrné oválné mince připomínající významnou událost zahájení provozu rychlovlaků Šinkanzen se ujal jablonecký výtvarník Josef Oplištil, který je mimořádně úspěšný ve výtvarných soutěžích České národní banky. Je autorem a spoluautorem již jedenácti pamětních mincí pro Českou národní banku a v současnosti působí jako odborný pedagog a zástupce ředitelky pro VOŠ.

Na averzní stranu stříbrné oválné mince umístil tři typy vlakových souprav Šinkanzen (z našeho pohledu vpravo je umístěna historicky první série 0 z roku 1964), portrét královny Alžběty a nápis „Shinkanzen“ v japonštině. Do reverzní strany zasadil autor další čtyři soupravy a japonský národní symbol – vycházející slunce. Motiv slunce je na minci dominantní díky využití technologie kolorování.

Na averzní straně najdete tyto typy a řady vlaků (zleva doprava):

řada E3, série 500, série 0

Na reverzní straně jsou pak tyto řady a typy (zleva doprava):

série 200, série N 700, série 500, série 300, série 700

Ozdobte svou sbírku jedinečnou stříbrnou mincí ze série Milníků světové dopravy – letos k 50. výročí japonských rychlovlaků Šinkanzen.

Materiál
Stříbro
Váha
31,1 g
Ryzost
999 / 1000
Rozměr
45,3 x 30,3 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
MgA. Josef Oplištil
Autor reverzu
MgA. Josef Oplištil
Číslo
75043-711
Emisní náklad
1000 ks
Datum emise
únor 2014
Balení
kožená etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD