Stříbrná mince 500 Kč 2018 Přijetí Washingtonské deklarace proof

Stříbrná mince 500 Kč 2018 Přijetí Washingtonské deklarace proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
říjen 2018

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Stříbrné mince České národní banky s nominální hodnotou 500 Kč jsou v emisním období 2016–2020 věnovány klíčovým událostem spojeným se vznikem společného státu Čechů a Slováků. V roce 2018 připomíná ražba ve špičkové kvalitě proof 100. výročí přijetí Washingtonské deklarace.

„Náš národ povolal Habsburky na český trůn ze své svobodné vůle a tímtéž právem je sesazuje. Prohlašujeme tímto habsburskou dynastii za nehodnou, aby vedla náš národ, a upíráme jí veškerá práva vládnout československé zemi, která, to zde nyní prohlašujeme, bude od nynějška svobodným a nezávislým lidem a národem.“

Tak zní výňatek z „Prohlášení nezávislosti československého národa jeho prozatímní vládou“, které vešlo do historie jako „Washingtonská deklarace“. Představitelé našeho zahraničního odboje v tomto dokumentu shrnuli důvody nespokojenosti, práva a požadavky Čechů a Slováků a v hlavním městě USA ho předali prezidentu Wilsonovi, který byl v posledním roce první světové války hlavou jednání s hroutícím se Rakouskem-Uherskem. Publikování deklarace 18. října 1918 nezůstalo u reprezentantů monarchie bez odezvy – ministr zahraničí Gyula Andrássy zaslal americkému prezidentovi nótu, ve které vyjádřil ochotu své země přistoupit na mírové podmínky a uznal práva Čechů a Slováků. Za několik málo dní pak oba slovanské národy poznaly, jak chutná svoboda.

Pamětní mince z ateliéru MgA. Jakuba Oravy předkládá malý státní znak Československé republiky a nápis „ZDAR, ZDAR, ZDAR NAŠÍ SAMOSTATNOSTI – CZECHOSLOVAKS!“ Reverzní strana je pak věnována budově washingtonského Kapitolu, listině s částí textu Washingtonské deklarace, jménům zakladatelů republiky T. G. Masaryka, M. R. Štefánika a E. Beneše a československé vlajce, ve které je umístěno vítězné písmeno V.

Výhradním výrobcem všech českých mincí je Česká mincovna z Jablonce nad Nisou.


 

Specifikace

Číslo
21805-721
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
500 Kč
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
925 / 1000
Váha
25 g
Průměr
40 mm
Balení
Modrá plastová etue M33
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...