Stříbrná mince 500 Kč 2020 Československá ústava a Ústavní soud proof

Stříbrná mince 500 Kč 2020 Československá ústava a Ústavní soud proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
únor 2020
Cena
1 020 Kč
včetně DPH
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Pětiletý cyklus České národní banky ohraničený roky 2016–2020 obsahuje řadu emisí připomínajících 100. výročí československé státnosti. Poslední stříbrná pětisetkoruna vyražená v kvalitě proof je věnována jubileu československé ústavy a Ústavního soudu.

„My, národ Československý, chtějíce upevniti dokonalou jednotu národa, zavésti spravedlivé řády v republice, zajistiti pokojný rozvoj domoviny československé, prospěti obecnému blahu všech občanů tohoto státu a zabezpečiti požehnání svobody příštím pokolením, přijali jsme ve svém Národním shromáždění dne 29. února 1920 Ústavu pro Československou republiku, jejíž znění následuje. Přitom my, národ Československý, prohlašujeme, že chceme usilovati, aby tato ústava i všechny zákony naší země prováděny byly v duchu našich dějin stejně jako v duchu moderních zásad, obsažených v hesle sebeurčení; neboť chceme se přičleniti do společnosti národů jako člen vzdělaný, mírumilovný, demokratický a pokrokový.“
Tato slova uvedla nejdůležitější zákon první republiky, který dal vzniknout parlamentní demokracii, na niž jsme dodnes hrdí. Tvůrci československé ústavy se inspirovali listinami USA, Rakouska-Uherska a Francie, ale přidali řadu významných inovací. Československo tak bylo mezi prvními státy, které přiznaly volební právo ženám, a bylo také mezi prvními zeměmi, které zřídily ústavní soud, jehož úkolem je posuzovat ústavnost zákonů a dodržování zásad právního státu.

Ve výtvarné soutěži České národní banky zvítězil návrh akademického sochaře Zbyňka Fojtů. Odbornou komisi zaujalo zajímavé propojení dvou grafických prvků – knižní vazby československé ústavy z roku 1920 a vstupního portálu Ústavního soudu – a také za krásné provedení středního státního znaku.

Všechny české mince se razí v jablonecké České mincovně.

Specifikace

Číslo
22003-721
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
500 Kč
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
925 / 1000
Váha
25 g
Průměr
40 mm
Balení
Modrá plastová etue M33
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...