Stříbrná mince 500 Kč 2020 Československá ústava a Ústavní soud stand

Stříbrná mince 500 Kč 2020 Československá ústava a Ústavní soud stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
únor 2020
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Pamětní mince z pětiletého cyklu České národní banky ohraničeného roky 2016–2020 připomínají řadu milníků československé státnosti. Na poslední stříbrné minci s nominální hodnotou 500 Kč, která je vyražena v kvalitě standard, se objevuje 100. výročí československé ústavy a Ústavního soudu.

Ústava je základním zákonem státu, který potvrzuje jeho vznik a trvání. Obsahuje informace o formě státního zřízení, avšak není jen pouhou definicí organizace moci v zemi. Předkládá zásadní hodnoty, principy a tradice společnosti, zaručuje občanům základní lidská práva a svobody a je deklarací jejich věrnosti. Ústava hledí do minulosti – odkazuje se na historické okolnosti, které předcházely jejímu vzniku –, ale také do budoucnosti – vyjadřuje ambice a odhodlání chránit i budovat svou vlast… Tvůrci československé ústavy, která 29. února 1920 dala vzniknout parlamentní demokracii, na niž jsme dodnes hrdí, se inspirovali listinami USA, Rakouska-Uherska a Francie a přidali řadu významných inovací. Československo tak bylo mezi prvními státy, které přiznaly volební právo ženám, a bylo také mezi prvními zeměmi, které zřídily ústavní soud, jehož úkolem je posuzovat ústavnost zákonů a dodržování zásad právního státu.

Výtvarnou soutěž České národní banky opanoval akademický sochař Zbyňek Fojtů, který získal první i druhou cenu. Vítězný návrh zaujal odbornou komisi zajímavým propojením dvou grafických prvků – knižní vazby československé ústavy z roku 1920 a vstupního portálu Ústavního soudu – a také krásným provedením středního státního znaku.

Všechny české mince se razí v České mincovně v Jablonci nad Nisou.

Specifikace

Číslo
22003-750
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
500 Kč
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
925 / 1000
Váha
25 g
Průměr
40 mm
Balení
kapsle
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...