Stříbrná mince Bájní tvorové - Fénix proof

Stříbrná mince Bájní tvorové - Fénix proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
duben 2020
Emisní náklad
1000 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Bájní tvorové

Na druhé stříbrné minci České mincovny ze sběratelského cyklu Bájní tvorové se objevuje Fénix.

„Ve skutečnosti jsem žádného nespatřil, viděl jsem pouze jeho umělecké ztvárnění. Vzhledem i velikostí se nejvíce podobá orlu. Jeho pera jsou z velké části zlatá, ale převažují pera červené až nachové barvy,“ napsal řecký historik Hérodotos, když v 5. století před naším letopočtem popisoval zvířenu Egypta. Otec dějepisu hovořil o tvorovi jménem Bennu, který se zrodil sám ze sebe. Bennu představoval nesmrtelnou duši boha Re a symbolizoval věčný koloběh znovuzrození – ať už v podobě pravidelného rozvodňování Nilu nebo poutě slunečního kotouče po obloze… V Řecku tvor dostal jméno Fénix – doslova „pták červeno-nachové barvy“ – a do vínku mu bylo dáno, že jednou za pět století vzplane a zahyne, jen aby pak povstal z popela v plné síle.

Medailérka Mária Filová, DiS., přisoudila hořícímu Fénixovi rysy hned několika opeřenců – zobák a spáry orla, krk labutě a ocas páva. Tvora doprovází anglický opis PHOENIX. Není bez zajímavosti, že mince nemá klasický mincovní rámeček – namísto něj je reliéf obklopen ozdobnými ornamenty, které prostupují celým sběratelským cyklem. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně profil a jméno královny Alžběty II., nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a rok emise 2020.

V nabídce České mincovny najdete také výpravnou sběratelskou knihu, kam si můžete uložit všech dvanáct stříbrných mincí z cyklu Bájní tvorové.

 

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75683-711
Emitent
Niue
Nominální hodnota
2 NZD
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Mária Filová, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá koženková etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...