Stříbrná mince Bájní tvorové - Gryf proof

Stříbrná mince Bájní tvorové - Gryf proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
červenec 2020
Emisní náklad
1000 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Bájní tvorové

Třetí stříbrná mince České mincovny ze sběratelské série Bájní tvorové představuje gryfa.

Nejstarší zmínky o existenci gryfů – kříženců orlů a lvů – sahají do třetího tisíciletí před naším letopočtem a pocházejí z Mezopotámie. V kolébce civilizace tyto ušlechtilé bytosti plnily symbolickou funkci strážců městských bran. Legendy praví, že kde se gryf jednou usadí, odtamtud ho už nikdo nedokáže vyhnat, a tak se stal zosobněním houževnatosti, odolnosti, vytrvalosti a odhodlání bránit svůj domov. Také v křesťanské mytologii je gryf strážcem – namísto pokladů a statků však střeží božskou moc. Jeho ptačí a savčí rysy vyjadřují dvojí přirozenost Ježíše Krista – božskou a lidskou – a je také symbolem zmrtvýchvstání.

Reverzní strana mince, která je dílem medailérky Márie Filové, DiS., předkládá gryfa s orlí hlavou, krkem, křídly a pařáty a lvím trupem, zadníma nohama a ocasem. Vyobrazení tvora doprovází anglický opis GRIFFIN. Není bez zajímavosti, že mince nemá klasický mincovní rámeček – namísto něj je reliéf obklopen ozdobnými ornamenty, které prostupují celým sběratelským cyklem. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně jméno a portrét panovnice Alžběty II., nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a rok emise 2020.

Kompletní sbírku dvanácti mytologických mincí si můžete uložit do výpravného sběratelského alba, které rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75685-711
Emitent
Niue
Nominální hodnota
2 NZD
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Mária Filová, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...