Stříbrná mince Bájní tvorové - Hydra proof

Stříbrná mince Bájní tvorové - Hydra proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
březen 2021
Emisní náklad
1000 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Bájní tvorové

Pátá stříbrná mince České mincovny ze sběratelské série Bájní tvorové představuje hydru.

Rodiči lernské hydry byli podle řecké mytologie stohlavý obr Týfón a Echidna, která byla napůl žena a napůl had. Jablko nepadlo daleko od stromu – jedovatá hadí nestvůra měla bezpočet hlav, a když o jednu přišla, na jejím místě rázem vyrašily dvě nové. Není divu, že se její zabití stalo druhým z dvanácti nesplnitelných úkolů, které král Eurystheus uložil legendárnímu Héraklovi. I tento polobůh potřeboval při boji pomoc. Bohyně moudrosti Athéna mu poradila, aby k vylákání hydry z úkrytu použil zápalné šípy. Héraklův synovec Ioláos pak zapálil okolní les a podával svému strýci hořící větve, protože na místě upálené hlavy už hydře žádná nová nenarostla. Obluda však stále žila – její poslední uťatá hlava byla nesmrtelná, a tak ji Héraklés ukryl pod kámen, kde dodnes spí... Jméno hydry se proto stalo synonymem nekonečného zápasu se zlem.

Medailér Asamat Baltaev, DiS., umístil na reverzní stranu mince obludu s řadou syčících hlav a doprovodil ji opisem HYDRA. Není bez zajímavosti, že ražba nemá klasický mincovní rámeček – namísto něj je reliéf obklopen ozdobnými helénskými ornamenty, které prostupují celým sběratelským cyklem.  Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně jméno a profil panovnice Alžběty II., nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a rok emise 2021.

Nezapomeňte, že v nabídce České mincovny najdete také výpravné sběratelské album, kam si můžete uložit kompletní dvanáctidílnou kolekci bájných tvorů.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75771-711
Emitent
Niue
Nominální hodnota
2 NZD
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Asamat Baltaev, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...