Stříbrná mince Bájní tvorové - Jednorožec proof

Stříbrná mince Bájní tvorové - Jednorožec proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
duben 2021
Emisní náklad
1000 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Bájní tvorové

Na šesté stříbrné minci České mincovny ze sběratelského cyklu Bájní tvorové se objevuje jednorožec.

Lidská fantazie nezná mezí. Když naši dávní předkové zaslechli zkazky o exotických tvorech s jedním rohem, rázem vznikla řada pověstí, které jim přisoudily magické vlastnosti, a z indických nosorožců či arktických narvalů se tak stali jednorožci. Tito ušlechtilí hřebci byli po staletí vnímáni jako symbol krásy, čistoty, nevinnosti a panenství či křesťanské lásky a nezdolnosti. Spirálovitý roh, který těmto běloušům vyrůstal z čela, nesloužil k boji – právě naopak byl obdařený kouzelnou léčivou mocí. Podle pověstí vzbuzoval milostnou touhu, ale především čistil vodu a zneškodňoval jedy. Měl proto být ideálním materiálem pro výrobu pohárů. Otrávený nápoj v takovém poháru začal šumět, až se nádoba roztrhla. Není bez zajímavosti, že tato smyšlenka může mít reálný základ. Pokud by šlo o pohár vyrobený z rohu nosorožce, který je tvořen keratinem, pak by například arzenik mohl při kontaktu s rohovinou reagovat právě takovým způsobem.

Medailérka Mária Filová, DiS., umístila na reverzní stranu mince cválajícího hřebce s bujnou hřívou a ohonem a doprovodila ho anglickým opisem UNICORN. Není bez zajímavosti, že ražba nemá klasický mincovní rámeček – namísto něj je reliéf obklopen ozdobnými helénskými ornamenty, které prostupují celým sběratelským cyklem.  Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně jméno a profil panovnice Alžběty II., nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a rok emise 2021.

Kompletní sbírku dvanácti mytologických mincí si můžete uložit do výpravného sběratelského alba, které rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75773-711
Emitent
Niue
Nominální hodnota
2 NZD
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Mária Filová, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...