Stříbrná mince Bájní tvorové - Kentaur proof

Stříbrná mince Bájní tvorové - Kentaur proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
říjen 2021
Emisní náklad
1000 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Bájní tvorové

Na osmé stříbrné minci České mincovny ze sběratelského cyklu Bájní tvorové se objevuje kentaur.

Kentauři, které najdeme ve starých řeckých bájích, jsou vyobrazováni s lidským trupem, který v pase přechází do koňského hřbetu. Tito divocí tvorové – napůl lidé a napůl koně – byli symbolem mužnosti, síly, vášně a popudlivosti. Osedlat nezkrotného kentaura a projet se na něm bylo mimořádnou poctou… Podle pověsti byli kentauři potomky krále Ixióna, kterého Zeus potrestal za jeho lásku k Héře. Ve skutečnosti si je ale vybájili pravěcí lidé, kteří poprvé spatřili jezdce na koni a kteří si nedovedli představit, že by jeden tvor mohl osedlat druhého.

Medailérka Mária Filová, DiS., umístila na reverzní stranu mince statného kentaura s napnutým lukem a doprovodila ho anglickým opisem CENTAUR. Není bez zajímavosti, že ražba nemá klasický mincovní rámeček – namísto něj je reliéf obklopen ozdobnými helénskými ornamenty, které prostupují celým sběratelským cyklem.  Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně jméno a profil panovnice Alžběty II., nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a rok emise 2021.

Nezapomeňte, že v nabídce České mincovny najdete také výpravné sběratelské album, kam si můžete uložit kompletní dvanáctidílnou kolekci bájných tvorů.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75777-711
Emitent
Niue
Nominální hodnota
2 NZD
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Mária Filová, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...