Stříbrná mince Bájní tvorové - Kerberos proof

Stříbrná mince Bájní tvorové - Kerberos proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
červenec 2021
Emisní náklad
1000 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Bájní tvorové

Sedmá stříbrná mince České mincovny ze sběratelské série Bájní tvorové představuje Kerbera.

Kerberos, obrovitý pes, který v řecké mytologii bedlivě střežil vchod do podsvětí, pocházel z obludné rodiny. Jeho rodiči byli stohlavý obr Týfón a Echidna, která byla napůl žena a napůl had. Mezi jeho četné sourozence patřila například hydra – plazí nestvůra s bezpočtem hlav. Také Kerberos měl více než jednu hlavu. Přestože ho různě pověsti popisují všelijak, nejčastěji se věří, že měl tři, které symbolizovaly minulost, přítomnost a budoucnost. Z Kerberových zubatých tlam se šířil otrávený dech a odkapávaly jedovaté sliny. Vedle toho měl pekelný pes ještě dračí ohon a v srsti se mu svíjeli hadi. Jeho ustavičný štěkot trýznil každého, kdo ho zaslechl – mrtvého i živého. Přestože byl Kerberos nesmrtelný a nezranitelný, několika starověkým hrdinům se ho podařilo přemoci – například Héraklovi a Orfeovi.

Medailér Asamat Baltaev, DiS., umístil na reverzní stranu mince rozzuřenou štěkající obludu s ostnatým obojkem, kterou doprovodil anglickým opisem CERBERUS. Není bez zajímavosti, že ražba nemá klasický mincovní rámeček – namísto něj je reliéf obklopen ozdobnými helénskými ornamenty, které prostupují celým sběratelským cyklem.  Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně jméno a profil panovnice Alžběty II., nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a rok emise 2021.

Nezapomeňte, že v nabídce České mincovny najdete také výpravné sběratelské album, kam si můžete uložit kompletní dvanáctidílnou kolekci bájných tvorů.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75775-711
Emitent
Niue
Nominální hodnota
2 NZD
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Asamat Baltaev, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...