Stříbrná mince Bájní tvorové - Mínotaurus proof

Stříbrná mince Bájní tvorové - Mínotaurus proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
březen 2022
Emisní náklad
1000 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Bájní tvorové

Devátá stříbrná mince České mincovny ze sběratelské série Bájní tvorové je věnována Mínotaurovi.

Pověst o Mínotaurovi, ve které vystupují legendární postavy krále Mínóa, stavitele Daidala, prince Thésea a princezny Ariadny, patří k nejznámějším antickým příběhům. Vyprávění o netvorovi s tělem člověka a hlavou býka, který byl uvězněn ve spletitém labyrintu, však nabízí mnohem víc než jen vzrušující zábavu. Přibližuje nám dávnou mínojskou civilizaci z ostrova Kréta – nejstarší známou evropskou civilizaci, která významně ovlivnila kulturu Řecka a spolu s ní i kulturu celé západní Evropy. Pro Mínojce, jejichž historie se začala psát 7 tisíc let před naším letopočtem, byl býk posvátným zvířetem – zosobněním náboženského kultu síly a plodnosti. Do dnešních dní se na Krétě dochovaly hliněné sochy býků, býčí hlavy ze zlata a nástěnné malby odvážlivců, kteří přeskakují býka. Je proto pravděpodobné, že Mínotaurus byl původně bohem v lidské podobě a roli lidožravého netvora mu přisoudil až Homér…

Medailér Asamat Baltaev, DiS., umístil na reverzní stranu mince rozzuřeného Mínotaura a doprovodil ho anglickým opisem MINOTAURUS. Není bez zajímavosti, že ražba nemá klasický mincovní rámeček – namísto něj je reliéf obklopen ozdobnými helénskými ornamenty, které prostupují celým sběratelským cyklem.  Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně jméno a profil panovnice Alžběty II., nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a rok emise 2022.

Kompletní sbírku dvanácti mytologických mincí si můžete uložit do výpravného sběratelského alba, které rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75779-711
Emitent
Niue
Nominální hodnota
2 NZD
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Asamat Baltaev, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...