Stříbrná mince Bájní tvorové - Pegas proof

Stříbrná mince Bájní tvorové - Pegas proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
září 2022
Emisní náklad
1000 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Bájní tvorové

Jedenáctá stříbrná mince České mincovny ze sběratelské série Bájní tvorové je věnována Pegasovi.

Odvážný rek Perseus se podle starých řeckých pověstí střetl s celou řadou bájných stvoření. Jedním z nich byla Medúsa – zlá Gorgona s hady místo vlasů, která každého, kdo na ni pohleděl, proměnila v kámen. Poté, co ji Perseus uťal hlavu, vyskočil z jejího těla syn jménem Pegas. Je s podivem, že obludná žena dala život nádhernému potomkovi v podobě okřídleného koně. Ba co víc – Pegas byl na rozdíl od své matky také vlídný a ušlechtilý. Celý život pomáhal nemocným dětem, sloužil Múzám, doprovázel slavné hrdiny a chránil všechno živé. Perutě mu umožňovaly létat rychle jako vítr a dosáhnout samotných bohů, kteří sídlili na vrcholu Olympu. Okřídlený bělouš se proto stal zosobněním svobody a volnosti…

Medailér Asamat Baltaev, DiS., umístil na reverzní stranu mince vzpínajícího se hřebce, kterého doprovodil anglickým opisem PEGASUS. Není bez zajímavosti, že ražba nemá klasický mincovní rámeček – namísto něj je reliéf obklopen ozdobnými helénskými ornamenty, které prostupují celým sběratelským cyklem.  Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně jméno a profil panovnice Alžběty II., nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a rok emise 2022.

Kompletní sbírku dvanácti mytologických mincí si můžete uložit do výpravného sběratelského alba, které rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75783-711
Emitent
Niue
Nominální hodnota
2 NZD
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Asamat Baltaev, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...