Stříbrná mince Bájní tvorové - Skarabeus proof

Stříbrná mince Bájní tvorové - Skarabeus proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
říjen 2022
Emisní náklad
1000 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Bájní tvorové

Na poslední stříbrné minci České mincovny z dvanáctidílného sběratelského cyklu Bájní tvorové se objevuje skarabeus.

Skarabeus, který mezi starými Egypťany patřil k nejuctívanějším tvorům, je v češtině příhodně známý jako vruboun posvátný. Protože skarabeové před sebou válejí kuličku trusu, v níž se vyvíjejí jejich potomci, starověcí lidé věřili, že všichni tito brouci jsou ve skutečnosti samičky rodící se ze svého vlastního rozkladu. Tento věčně se opakující cyklus Egypťanům připomínal koloběh smrti a vzkříšení i nekonečnou pouť slunečního kotouče po obloze… Skarabeové nosili štěstí a v egyptské společnosti byli všudypřítomní. Živí nosili náhrdelníky s motivem skarabea na krku, mrtvým byly amulety kladeny přímo na srdce – mimo jiné proto, že brouk svým tvarem připomíná právě životně důležitý orgán.

Medailérka Mária Filová, DiS., umístila na reverzní stranu mince skarabea s roztaženými křídly, kterého doprovodila anglickým opisem SCARAB. Není bez zajímavosti, že ražba nemá klasický mincovní rámeček – namísto něj je reliéf obklopen ozdobnými helénskými ornamenty, které prostupují celým sběratelským cyklem.  Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně jméno a profil panovnice Alžběty II., nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a rok emise 2022.

Nezapomeňte, že v nabídce České mincovny najdete také výpravné sběratelské album, kam si můžete uložit kompletní dvanáctidílnou kolekci bájných tvorů.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75785-711
Emitent
Niue
Nominální hodnota
2 NZD
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Mária Filová, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...