Stříbrná mince Bohové světa - Thór stand

Stříbrná mince Bohové světa - Thór stand

Stav skladu
Skladem
Datum emise
červenec 2022
Emisní náklad
500 ks
Cena
6 990 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Bohové světa

Další patinovaná stříbrná mince České mincovny z cyklu, který připomíná starodávné bohy z celého světa, vzdává hold Thórovi.

Nejvyšším bohem severského panteonu je sice Ódin, ale mezi starými Germány a vikingy se největší oblibě těšil jeho syn Thór. Není se čemu divit – zatímco Ódin je vznešený a protřelý politik, Thór je prostý a přímý muž, pročež byl obyčejným lidem mnohem bližší a sympatičtější. Hromotluk se zrzavými vlasy a vousy spletenými do copánků proslul jako nepřemožitelný bojovník. V boji s obry a jinými zlořády mu slouží nadlidská síla, odvaha a také kladivo Mjöllni, které může s neomylnou přesností vrhnout v podobě blesku. Kouzelná zbraň, která se vždy vrátí zpět do ruky, je tak těžká, že ji uzvednou jedině Thór a jeho syn Magni. Když boje utichnou, z válečníka se stává sedlák a jeho smrtící kladivo se mění v životodárný pluh. Vedle hromů a blesků Thór dohlíží také na déšť, úrodu a plodnost. Je strážcem a vykonavatelem spravedlnosti, ochraňuje kováře, mořeplavce, rybáře a rolníky a žehná novomanželům.

Reverzní strana mince, která je dílem medailéra Asamata Baltaeva, DiS., předkládá mocného Thóra s Mjöllnim nad hlavou. Blesky, které vycházejí z kladiva, se mění ve spletité ornamenty. Dekorativní severské motivy najdete také na averzní straně mince, kde je doprovázejí ornamenty řeckého, slovanského, keltského a egyptského původu – averz je totiž společný celému ročníku božských mincí. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, nese averz ještě jeho náležitosti – nominální hodnotu 10 DOLLARS (NZD), jméno a portrét královny Alžběty II. a rok emise 2022.

Velcí bohové světa jsou zvěčněni na velkých mincích – hmotnost každé čítá pět trojských uncí.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76080-713
Emitent
Niue
Nominální hodnota
10 NZD
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Asamat Baltaev, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Patina
Ano
Ryzost
999 / 1000
Váha
155,5 g
Průměr
65 mm
Balení
Papírová etue černá s melírovanou vložkou
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...