Stříbrná mince Bohyně světa - Afrodíté stand

Stříbrná mince Bohyně světa - Afrodíté stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
únor 2021
Emisní náklad
500 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Bohyně světa

Po pětici starobylých bohů ze všech koutů světa se na pamětních mincích objevují neméně slavné bohyně. Jako první se v ryzím stříbře představuje Afrodíté.

Starořecké bohyni lásky, plodnosti a krásy
nedokázali odolat smrtelníci ani sami bohové. Diova lehkomyslná a rozmarná dcera, která se zrodila z mořské pěny, nabádala lidstvo, aby si vychutnávalo život tady a teď, ale přestože se stala patronkou zamilovaných, sama se štěstí v lásce nedočkala. Byla provdána za kulhavého boha ohně Héfaista, který ji bezmezně miloval, avšak povrchní Afrodíté jeho city neopětovala. Nedokázala se přenést přes jeho ohyzdný zevnějšek, a tak prožila bezpočet milostných afér – se statným bohem války Áreem, mocným bohem moří Poseidonem či charismatickým poslem bohů Hermem. S každým z bohů zplodila děti, jejichž jména používáme dodnes – Eróta, Harmonii či Hermafrodíta. Jako jedna z dvanácti Olympanů vystupuje Afrodíté v celé řadě nesmrtelných příběhů – například o jablku sváru a princi Paridovi, který ji označil za nejkrásnější z bohyň, a nevědomky tak rozpoutal trojskou válku…

Reverzní strana mince, jejíž autorkou je medailérka Petra Brodská, DiS., předkládá křehkou bohyni s růží v ruce. Její krásu podtrhují nejrůznější ozdoby – čelenka, náušnice, náhrdelník, tradiční oděv chitón – a nechybí ani mušle hřebenatka. To vše obklopují charakteristické helénské ornamenty, které najdete také na averzní straně mince. Tam je doprovázejí motivy severského, slovanského, indického a egyptského původu – averz je totiž společný celému cyklu božských mincí. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, nese averz ještě jeho náležitosti – nominální hodnotu 10 DOLLARS (NZD), jméno a portrét královny Alžběty II. a rok emise 2021.

Velké bohyně světa jsou zvěčněné na velkých mincích – hmotnost každé čítá pět trojských uncí.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75861-710
Emitent
Niue
Nominální hodnota
10 NZD
Autor averzu
Kolektiv autorů
Autor reverzu
Petra Brodská, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
155,5 g
Průměr
65 mm
Balení
Černá papírová etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...