Stříbrná mince České tenisové legendy - Jana Novotná proof

Stříbrná mince České tenisové legendy - Jana Novotná proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
duben 2018
Emisní náklad
500 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

České tenisové legendy

„Když Jana Novotná v roce 1993 prohrála ve finále Wimbledonu se Steffi Grafovou, já jsem po zápase brečel. Ona za mnou přišla a říkala: »Pane Kodeš, nebrečte, já to tady stejně jednou vyhraju.« A pak, za pět let, Wimbledon opravdu vyhrála, tak vzpomíná na nedávno zesnulou tenistku Jan Kodeš – propagátor série stříbrných pamětních mincí České mincovny České tenisové legendy.

Jedna z nejlepších českých tenistek proslula vynikající útočnou hrou u sítě a dominovala na všech grandslamových turnajích, kde získala dohromady 16 titulů. Byla oporou vítězného družstva, které v roce 1988 získalo Fed Cup. V roce 1997 stanula na druhém místě světového žebříčku a ve stejném roce zvítězila na závěrečném turnaji mistryň v New Yorku, a to v obou kategoriích. Na olympijských hrách získala dvě stříbrné medaile ve čtyřhře (1988, 96) a bronzovou medaili ve dvouhře (1996). Třikrát se probojovala do finále wimbledonské dvouhry a v roce 1998 v něm zvítězila. Tenisu obětovala vše – milovala ho a naprosto se mu oddala. Celý svět okouzlila svou pílí, cílevědomostí, disciplínou a profesionalitou, ale také svými emocemi. Nečekaná zpráva o tom, že ve věku pouhých 49 let podlehla rakovině, proto zasáhla její fanoušky a kolegy nejen doma, ale také v zahraničí.

Autorem tenisové mince se již tradičně stal MgA. Martin Dašek, zkušený medailér-portrétista. Na averzní stranu umístil portrét Jany Novotné, která triumfálně svírá wimbledonskou trofej. Tenistku obklopuje opis složený z anglického textu „CZECH TENNIS LEGEND JANA NOVOTNA“ a letopočtů jejího uvedení do tenisové síně slávy a vítězství ve Wimbledonu, WTA a Fed Cupu. Sportovní mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je stát Samoa, a jejich averzní strana proto nese jeho nezbytné náležitosti – státní znak, portrét a jméno panovnice Alžběty II., nominální hodnotu 1 DOLLAR (WST) a rok emise 2018. Kompozici averzu dotváří ještě nápis „WIMBLEDON CHAMPIONS“.

Každá mince je opatřena speciálním certifikátem pravosti, který v češtině a angličtině shrnuje tenisovou kariéru Jany Novotné. Kompletní kolekci pěti wimbledonských šampionů si můžete uložit do sběratelské krabičky, kterou rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75432-711
Emitent
Samoa
Nominální hodnota
2 WST
Autor averzu
Ladislav Vraný
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
29 g
Průměr
40 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...