Stříbrná mince Crystal Coin - Strom života "Duha" EXPO proof

Stříbrná mince Crystal Coin - Strom života "Duha" EXPO proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
říjen 2021
Emisní náklad
2000 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Crystal Coin

Speciální varianta dárkové mince vznikla u příležitosti konání světové výstavy EXPO 2020/2021. Podstatu českého pavilonu v Dubaji, jehož nedílnou součástí je expozice České mincovny, představuje transformace – nejmodernější technologie proměňují vzduch ve vodu a suchou poušť v kvetoucí zahradu. Jedním ze symbolů této proměny je duha, a křišťálové lístky na minci proto hrají všemi jejími barvami.

Unikátní
stříbrné mince s broušeným českým křišťálem jsou výsledkem spojení tradičních jabloneckých řemesel – medailérství České mincovny a sklářství společnosti Preciosa –, jaké nemá na celém světě obdoby. Oblíbeným přírůstkem do dárkové řady Crystal Coin se stal motiv stromu života, který vydáváme již počtvrté – tentokrát s duhovými křišťálovými listy.

Stromy nám dávají kyslík, který dýcháme, ovoce, které nás posilní, dřevo, která nás zahřeje a ochrání, a v neposlední řadě jsou potěchou pro oko i duši. Stejně jako zdravý strom by každý z nás měl mít
hluboké kořeny, silný kmen a bohatou korunu. Není divu, že stromy patří k nejuctívanějším symbolům na světě a že významné stromy najdeme ve většině světových kultur. Například Bible vypráví o stromu poznání – jabloni, která byla symbolem neposkvrněného lidstva a jejíž zakázané ovoce okusila Eva. Čínská mytologie hovoří pro změnu o broskvoni – její kořeny hlídá drak, korunu ochraňuje fénix a jediný plod, který se urodí každé tři tisíce let, zajistí člověku nesmrtelnost. V severských ságách najdeme Yggdrasil – jasan, který prorůstá všemi rovinami existence a představuje samotný vesmír. Ať už je jejich význam náboženský, filozofický či folklórní, všechny tyto stromy jsou vyjádřením prastarého konceptu „stromu života“, který symbolizuje jednotu a vzájemné propojení veškerého stvoření.

Medailérka
Petra Brodská, DiS., věnovala reverzní stranu mince tradičnímu vyobrazení stromu života v kruhové kompozici, přičemž listy stromu tvoří broušené křišťálové kameny. Česko anglický opis uvádí STROM ŽIVOTA – TREE OF LIFE. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, nese jejich averzní strana jeho nezbytné atributy – nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD), rok emise 2021, jméno Alžběty II. a portrét královny, který je obklopen dekorativními ratolestmi.

Strom života představuje
originální dárek pro řadu příležitostí. Mince vychází v limitovaném nákladu, který čítá 2000 kusů (část si mohou zakoupit návštěvníci výstavy EXPO v Dubaji a část nabízíme našim tuzemským zákazníkům). Elegantní balení jednoduše proměníte v praktický rámeček pro její vystavení.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76052-711
Emitent
Niue
Nominální hodnota
2 NZD
Autor averzu
Petra Brodská, DiS.
Autor reverzu
Petra Brodská, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Kamínky
Ano
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
50 mm
Balení
Modrá papírová etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...