Stříbrná mince Crystal Coin - Vítej na světě 2022 proof

Stříbrná mince Crystal Coin - Vítej na světě 2022 proof

Stav skladu
Do 14 dnů
Datum emise
únor 2022
Emisní náklad
1000 ks
Cena
2 890 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Crystal Coin

Unikátní dárková řada „Crystal Coin“ je výsledkem spojení tradičních jabloneckých řemesel – mincovnictví České mincovny a sklářství společnosti Preciosa. K nejoblíbenějším motivům, které se objevují na stříbrných mincích s českým křišťálem, patří narození dítěte. Originální dárek do kolébky vychází již poněkolikáté – tentokrát s ročníkem 2022 a se zbrusu novým motivem čápa.

V dávných dobách byli čápi předmětem uctívání po celém světě. Ve starém Egyptě vznešení opeřenci symbolizovali zbožnost a spravedlnost, v Číně nesmrtelnost a v Evropě přinášeli nový život. Germánští pohané věřili, že v bažinách nežijí jen žáby, které jsou oblíbenou čapí pochoutkou, ale také duše nenarozených dětí. Čápi tyto duše lovili a vkládali do těl budoucích matek. Svatby se tehdy konaly při oslavě letního slunovratu na konci června, a když se pak na jaře čápi vraceli domů z teplých krajin, mnoho novomanželek mělo před porodem. Představě toho, že děti nosí čáp, napomáhala i skutečnost, že je sám starostlivým rodičem, který oddaně pečuje o své potomky. Pověra přežila až do moderních časů a po stovky let pomáhala rodičům vyhýbat se choulostivé konverzaci se staršími sourozenci novorozených dětí. Kde se miminko vzalo? Přinesl ho čáp! Proč maminka leží v posteli? Klovl ji čáp! Děti takové vysvětlení rády přijaly…

Reverzní strana pamětní mince, která je dílem medailérky Petry Brodské, DiS., předkládá kombinaci raženého reliéfu, českého křišťálu a tradiční symboliky. Miminko zavinuté do šátku doprovází nejen čáp, ale také vrána, která podle některých pověstí nosí rodičům holčičky. Uzlíček štěstí nadnášejí balónky, z nichž jeden je tvořen křišťálovým kamenem. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, nese jejich averzní strana jeho nezbytné atributy – nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD), rok emise 2022, jméno Alžběty II. a portrét královny, který je obklopen řadou dětských motivů.

Mince vychází v limitovaném nákladu čítajícím 1000 kusů. Představuje originální, a přece tradiční dárek.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76058-711
Emitent
Niue
Nominální hodnota
2 NZD
Autor averzu
Petra Brodská, DiS.
Autor reverzu
Petra Brodská, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Kamínky
Ano
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
50 mm
Balení
Modrá papírová etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...