Tolar k narození dítěte 2022 proof

Tolar k narození dítěte 2022 proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
2022

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Novorozené miminko je vždy středem pozornosti a jeho blízcí se předhánějí v tom, kdo se blýskne lepším dárkem. Pro každého, kdo hledá originální, a přece tradiční pozornost, připravila Česká mincovna stříbrné pamětní medaile – tolary k narození dítěte.

Peníz pro štěstí věnovali novorozeňatům již naši předkové. Talisman v podobě mince z drahého kovu dostávalo děťátko v rodinách bohatých šlechticů i chudých rolníků zpravidla od kmotra či kmotry. Minci vkládali do kolébky, a tak vznikly slovní obraty „do vínku“ (neboli do zavinovačky) a „do peřinky“, které se v souvislosti s dárkem pro miminko používají dodnes. Móda „vínkových mincí“ v českých zemích začala v éře renesance a skončila až v 19. století – tehdy totiž církev začala vydávat své vlastní křestní medaile. Ve 20. století – po vzniku Československé republiky – začal stát vydávat tzv. Svatováclavské dukáty, které si lidé pro tento účel rychle oblíbili, a ve 21. století na ně navazuje Česká mincovna.

Podoba tolaru pro rok 2022 je dílem medailéra Petra Patky, DiS. Averzní strana je věnována dvojici roztomilých miminek, kterou doplňuje srdíčko a opis TOLAR K NAROZENÍ DÍTĚTE. Chlapečka a holčičku najdete i na reverzní straně, kde je obklopují znamení zvěrokruhu a různé dětské motivy.

Speciální dárkové balení obsahuje vedle tolaru také certifikát pravosti s prostorem pro vepsání osobního věnování a údajů o miminku.

Specifikace

Číslo
31665-721
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Petr Patka, DiS.
Autor reverzu
Petr Patka, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
29 g
Průměr
40 mm
Balení
Bílý papírový box
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...