Stříbrná mince Dvojramenný kříž - Čičmany SK proof

Stříbrná mince Dvojramenný kříž - Čičmany SK proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
září 2022
Emisní náklad
750 ks
Cena
1 890 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Lidové motivy

Čičmanský vzor proslavil Slovensko po celém světě. Zamilovali si ho turisté i milovníci folkloru, a tak zdobí všechny možné i nemožné upomínkové předměty – nově také stříbrné pamětní mince České mincovny.

Přestože má rázovitá dědina Čičmany jenom sto obyvatel, stala se symbolem celého Slovenska. Vděčí za to unikátní lidové architektuře v podobě srubových dřevěnic. Za starých časů lidé dřevo natírali hlinkou, aby ho ochránili před deštěm, hmyzem a plísněmi. Protože Čičmanští chtěli, aby jejich domovy byly nejen funkční, ale také krásné, pomalovali je osobitými ornamenty. Malovanými chalupami se mohou pochlubit i jiné slovenské obce, ale žádné z nich nejsou tak propracované. Dvě staletí starý čičmanský vzor, který je tvořen opakujícími se geometrickými obrazci, zdobí také kroje. Nádherné výšivky jsou ještě komplikovanější než malby na domech…

Reverzní strana mince, která je dílem medailérky Lenky Nebeské, DiS., předkládá slovenský dvojramenný kříž, který je tvořen ornamenty čičmanského vzoru. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, averzní strana nese jeho nezbytné atributy – státní znak, nominální hodnotu ONE DOLLAR (NZD) a rok vydání 2022.

Mince, která je zasazena do speciálního balení, poslouží jako krásný regionální dárek.

Specifikace

Číslo
76254-711
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD
Autor averzu
Lenka Nebeská, DiS
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...