Stříbrná mince Géniové 19. stol. - T. A. Edison proof

Stříbrná mince Géniové 19. stol. - T. A. Edison proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
leden 2020
Emisní náklad
1000 ks
Cena
1 690 Kč
včetně DPH
Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Géniové 19. století

Prvním vynálezcem, který se představuje na stříbrné minci České mincovny z cyklu Géniové 19. století, je Thomas Alva Edison. Muž, který rozsvítil svět a naplnil ho hudbou, si za svůj život připsal přes tisíc patentů. Byl také skvělým podnikatelem a na rozdíl od řady jeho současníků, kteří skončili v zapomnění a bez prostředků, vybudoval své vlastní impérium.

Zprvu Edisona okolí neustále podceňovalo. Když se narodil, doktor byl přesvědčený, že nepřežije, a když začal chodit do školy, učitel ho považoval za hlupáka. Edison byl ale nesmírně zvídavý a podnikavý – rád experimentoval s chemikáliemi a v pouhých čtrnácti letech vydával své vlastní noviny. Redakci si zřídil v železničním vagonu na nádraží, aby byl přímo u zdroje informací, ale při jednom z jeho chemických pokusů vagon shořel a průvodčí ho zbil tak, že po zbytek života zůstal takřka hluchý. S novinami byl konec, ale Edison se na nádraží setkal s telegrafem. Stal se telegrafistou a začal se zajímat o elektřinu. Netrvalo dlouho a přišel se svým prvním vynálezem – elektrickým sčítačem volebních hlasů. Další revoluční patenty následovaly ohromujícím tempem. Je paradoxní, že téměř neslyšící Edison vynalezl první přístroj na záznam zvuku – fonograf – a také uhlíkový mikrofon, bez kterého by se telefon A. G. Bella nikdy neprosadil. Navzdory všeobecnému přesvědčení Edison nevynalezl žárovku, ale zdokonalil ji natolik, že vydržela svítit nejprve celých padesát hodin a o pouhý rok později dokonce přes tisíc hodin. Následovalo dynamo, poté první elektrárna, kinematograf, … Kritici Edisonovi vyčítají, že si přisvojoval zásluhy vynálezců pracujících v laboratořích a podnicích, které vybudoval. Skutečnost je ale taková, že tito dříči by bez Edisonových prostředků své nápady nejspíš nikdy nemohli realizovat. Edison rozdělil vývojový proces na dílčí úkoly, které prováděla řada pracovníků, a díky tomu, že souběžně vznikalo více patentů, měli Edisonovi asistenti stabilní finanční zázemí a mohli pokračovat v experimentování. Přestože měl Edison k bezchybnému člověku daleko, o úctě, jakou k němu lidé chovali, svědčí fakt, že v den jeho pohřbu zhasly všechny žárovky v Americe…

Reverzní strana mince, která je dílem medailéra Asamata Baltaeva, DiS., předkládá vynálezcův portrét v pokročilém věku a nápis T. A. EDISON. Kompozici doplňuje část technického schématu fonografu a vyobrazení muže, který pomocí tohoto přístroje zaznamenává svůj hlas na voskový válec. Averzní strana mince je pak přehlídkou nákresů nejrůznějších vynálezů z 19. století. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzu jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok emise 2020.

Čtveřici mincí věnovaných geniálním vynálezcům si můžete uložit do speciální sběratelské krabičky, kterou rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75665-711
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Asamat Baltaev, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...