Stříbrná mince Jan Lála proof

Stříbrná mince Jan Lála proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
duben 2015
Emisní náklad
500 ks

Československé fotbalové legendy

Češi fotbal milují a umí. Jeho kouzlu propadli malí i velcí, každá sebemenší obec má svůj hýčkaný mančaft, jehož hráči sní o národní lize. Ne každému se tento sen může splnit, a tak zazáří jen hrstka vyvolených, kterým pak s napětím drží palce miliony milovníků černobílého míče na stadionech či u televizních obrazovek. Jedním z těch, kterým se podařilo skutečně zazářit, je Jan Lála. Proto mu právem náleží nová emise stříbrné Smart mince 2 NZD z originální série Československé fotbalové legendy.

Obávaný obránce Jan Lála se narodil 10. září 1938. Svou kariéru zahájil v Meteoru Žižkov, nakrátko se objevil také v útoku Čechie Karlín. Jeho životní láskou byl však dres Dynama/Slavie Praha, jenž oblékl roku 1959 na celých deset let a úctyhodných 402 zápasů. Technický, rychlý, v soubojích odvážný Jan Lála byl proto nejlepší volbou pro reprezentaci Československa na 7. mistrovství světa ve fotbalu v Chile, kde coby neznámý hráč roku 1962 elegantně vyzrál na respektovaného španělského útočníka Gentana. Odtud si tehdy československý tým přivezl zasloužené stříbro a Lálovo jméno se stalo skutečným sportovním pojmem. Se Slavií se rozloučil až v jednatřiceti letech, kdy získal angažmá v Lausanne Sports. S tímto týmem ho jen těsně minulo vítězství a dvakrát nešťastně přišel o titul.

Velký hráč se po několika významných oceněních – například 3. místu v prvním ročníku ankety Fotbalista roku, či coby druhý nejlepší československý fotbalista roku 1967 – dočkal další krásné pocty. Tu připravila Česká mincovna ve formě atraktivní stříbrné Smart mince 2 NZD. Na jejím reverzu se skví věrný portrét Jana Lály spolu s jeho jménem, podpisem a nápisem VICEMISTR SVĚTA CHILE 1962. Kompozice pochází u umělecké dílny talentovaného medailéra Asamata Baltaeva, DiS. Mince z ryzího stříbra je odměnou pro všechny fotbalové fanoušky i sběratele hodnotných předmětů se sportovní tematikou.

 

Averz mince je tvořen atributy emitenta a motivem fotbalového míče ve tvaru srdce – symbolem Nadace fotbalových internacionálů, jejímž prostřednictvím podpoří část výdělku z prodeje mincí naše bývalé fotbalové mistry! Kompletní fotbalovou jedenáctku snů v ofenzivním rozestavení 3–4–3 si můžete uložit do stylové etue v podobě fotbalového hřiště, kterou najdete v nabídce České mincovny.

 

Specifikace

Číslo
75115-711
Emitent
Niue
Nominální hodnota
2 NZD
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
Asamat Baltaev, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
29 g
Průměr
40 mm
Balení
Stříbrná papírová etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...