Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme
  1. Eshop
  2. Emisní plán 2020
  3. Stříbrná mince Karlův most proof
Zpět

Stříbrná mince Karlův most proof

Cena (včetně DPH)
990 Kč
Stav skladu
Do 40 dnů
Číslo
75745-717
Sběratelská série


Pražské motivy

Karel IV. byl panovník, který se zasloužil o to, že sláva našeho hlavního města nepohasla ani po staletích. Jedním z jeho nejslavnějších počinů se stal Karlův most, který je motivem stříbrné mince České mincovny zkrášlené selektivním pozlacením z volného cyklu věnovaného pražským pamětihodnostem.

Prahu dělí vedví řeka Vltava a zdálo by se, že město, které bylo významnou metropolí již v 10. století, muselo oplývat bohatstvím mostů, které by usnadňovaly cestování i obchod. Opak byl pravdou – až do roku 1845 existoval pouze jediný pražský most přes Vltavu, a to most Karlův. Na jeho místě stával nejprve dřevěný most, který však špatně odolával divoké vodě, a tak ve druhé polovině 12. století vznikl most kamenný – jeden z nejstarších severně od Alp –, který se po manželce Vladislava II. jmenoval Juditin. I kamenná stavba nakonec podlehla povodním, ale netrvalo dlouho a Karel IV. roku 1357 rozhodl o vybudování náhrady. Most, který byl nejprve znám jako Kamenný či Pražský a až od 19. století jako Karlův, je přes půl kilometru dlouhý, spojuje Staré Město s Malou Stranou a zároveň je nevšední uměleckou galerií pod širým nebem, jelikož je ozdoben třiceti barokními sochami a sousošími. Karlův most se stal významnou součástí evropských obchodních stezek, místem umučení svatého Jana Nepomuckého a bitvy se Švédy, a nakonec lákadlem, které každoročně obdivují miliony turistů z celého světa…

Reverzní straně mince, která je dílem medailérky Ludmily Kracíkové, DiS., vévodí pohled na Karlův most s jeho gotickou Staroměstskou věží a dvojjazyčným nápisem PRAHA – PRAGUE. Vybrané části reliéfu jsou zkrášleny pozlacením. Protože se jedná o minci vydávanou v zahraniční licenci ostrova Niue, nese averzní strana nezbytné atributy emitenta – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 1 DOLLAR a rok emise 2020.

Spolu s Karlovým mostem se v cyklu pražských pamětihodností objevují Pražské Jezulátko, Staroměstský orloj a Národní divadlo.

Materiál
Stříbro
Váha
13 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
28 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
Ludmila Kracíková, DiS.
Autor reverzu
Ludmila Kracíková, DiS.
Číslo
75745-717
Emisní náklad
5000 ks
Datum emise
leden 2020
Balení
Stříbrná papírová etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Kolorovaná
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD