Stříbrná mince Staroměstský orloj proof

Stříbrná mince Staroměstský orloj proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
leden 2020
Emisní náklad
5000 ks
Cena
1 190 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Pražské motivy

Staroměstský orloj, který každoročně obdivují miliony turistů z celého světa, se stal motivem stříbrné mince České mincovny zkrášlené selektivním pozlacením z volného cyklu věnovaného pražským pamětihodnostem.

Historie přístroje, který měří nejen čas, ale také postavení nebeských těles, se začala psát roku 1410, a Staroměstský orloj se tak řadí k nejstarším na světě. Předkládá unikátní svědectví o technické zručnosti středověkých hodinářů a je jedinečným uměleckým dílem, ve kterém se snoubí řada rozličných stylů – od gotického po romantický. Pražský orloj je také opředen řadou pověstí, které praví, že jeho chod je spojen se samotnou existencí naší vlasti. Když malíř Josef Mánes získal zakázku na tvorbu kalendářní desky orloje, která měla doplnit astronomický ciferník, jeho kolegové se ho snažili odradit. Podle proroctví totiž každého, kdo se pustil do práce na orloji, čekalo šílenství. Neštěstí však nehrozilo jenom samotnému umělci – orloj byl po staletí nefunkční, a pokud by byl znovu spuštěn, české země měla postihnout pohroma. Mánes nedbal varování a vytvořil monumentální alegorii dvanácti měsíců. Ať šlo o náhodu, nebo o skutečnou kletbu, proroctví se vyplnilo – orloj byl definitivně zprovozněn roku 1866, kdy do Čech vpadli Prusové, rozpoutala se epidemie cholery a samotného malíře zničila duševní choroba…

Reverzní straně mince, která je dílem medailérky Petry Brodské, DiS., vévodí pohled na jižní stranu věže Staroměstské radnice, přičemž astronomický ciferník a kalendářní deska orloje jsou zvýrazněné selektivním pozlacením. Kompozici reverzu doplňují detaily obou soustrojí, které jsou rovněž pozlacené, a opis STAROMĚSTSKÝ ORLOJ. Protože se jedná o minci vydávanou v zahraniční licenci ostrova Niue, nese averzní strana nezbytné atributy emitenta – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 1 DOLLAR a rok emise 2020.

Spolu se Staroměstským orlojem se v cyklu pražských pamětihodností objevují Pražské Jezulátko, Karlův most a Národní divadlo.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75744-717
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD
Autor averzu
Petra Brodská, DiS.
Autor reverzu
Petra Brodská, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
13 g
Průměr
28 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...