Stříbrná mince Katedrála sv. Alžběty – Hlavní oltář sv. Alžběty SK proof

Stříbrná mince Katedrála sv. Alžběty – Hlavní oltář sv. Alžběty SK proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
duben 2022
Emisní náklad
300 ks
Cena
1 690 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Katedrála sv. Alžběty

Košický dóm svaté Alžběty je největším kostelem na Slovensku a nejvýchodněji stojící evropskou katedrálou postavenou ve stylu vrcholné gotiky. Na první stříbrné minci České mincovny ze čtyřdílné minisérie, která vzdává hold košickému svatostánku, najdete vyobrazení hlavního oltáře.

Hlavní oltář košické katedrály, který je vrcholným dílem středověkého gotického umění na Slovensku, je v celé Evropě jediným dochovaným oltářem svého druhu. Tvoří ho dva páry pohyblivých křídel, která předkládají celkem čtyřicet osm náboženských scén. Každé z křídel nese na jedné straně šest maleb, přičemž scény jsou rozděleny do tří tematických cyklů. Čtyřiadvacetidílný pašijový cyklus připomíná události ze života Ježíše Krista, dvanáctidílný adventní cyklus předkládá výjevy ze života Panny Marie a umělecky nejhodnotnější dvanáctidílný cyklus je věnovaný svaté Alžbětě Durynské. Výjevy ze života uherské princezny, která zasvětila život péči o chudé a potřebné, vynikají estetickým procítěním a svědčí o síle alžbětinského kultu v Košicích. Svatou Alžbětu Durynskou přestavuje i jedna ze tří polychromovaných soch umístěných ve středu oltářní archy. Další dvě plastiky připomínají její jmenovkyni svatou Alžbětu Biblickou a nakonec Madonu s Ježíškem.

Na reverzní straně mince, která je dílem medailérky Lenky Nebeské, DiS., najdete detailní vyobrazení oltáře s křídly a sochami. Kompozici reverzu dotváří slovenský opis HLAVNÝ OLTÁR SV. ALŽBETY. Protože se jedná o minci vydávanou v zahraniční licenci ostrova Niue, nese averzní strana nezbytné atributy tohoto emitenta – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 1 DOLLAR a rok emise 2022. To vše doplňují gotické ornamenty.

Kolekce mincí s motivy košické katedrály má své místo ve sběratelské krabičce, kterou rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Číslo
76204-711
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD
Autor averzu
Lenka Nebeská, DiS.
Autor reverzu
Lenka Nebeská, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
16 g
Průměr
34 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...