Stříbrná mince Katedrála sv. Alžběty – Zdvojené točité schodiště SK proof

Stříbrná mince Katedrála sv. Alžběty – Zdvojené točité schodiště SK proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
listopad 2022
Emisní náklad
300 ks
Cena
1 690 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Katedrála sv. Alžběty

Na závěrečné stříbrné minci České mincovny ze čtyřdílné minisérie, která vzdává hold košické katedrále, najdete vyobrazení zdvojeného točitého schodiště.

Gotické schodiště samo o sobě nepředstavuje velkou vzácnost. Točité schodiště také není ničím výjimečným. Ale gotické točité schodiště je architektonickou raritou – tím spíše, že je zdvojené. První takové schodiště vzniklo v Košicích – v katedrále svaté Alžběty. Pravotočivé a levotočivé schodiště se vinou okolo sebe a pětkrát se protínají. Zatímco západní rameno vede až do podkroví katedrály, východním se dá vystoupat do empory – galerie s výhledem, kde při návštěvě mše sedávali králové a kde se vystavovala relikvie Kristovy krve, ke které po schodech proudily davy poutníků. Schodům se přezdívá „královské“, ale mají i jiná jména. Jsou známé jako „schody milenců“, a to kvůli romantické tradici, kdy každý ze dvou zamilovaných začne výstup po svém vlastním schodišti, ale nakonec se stejně setkají. Dalším názvem jsou „schody očištění“ – podle pověsti je člověk, který vystoupá po levém schodišti, očištěn od hříchů, ale dolů musí sestoupit po pravém schodišti, aby se na něj zlé skutky znovu nenalepily…

Medailérka Lenka Nebeská, DiS., věnovala reverzní stranu mince pohledu do jižní části dómu, kde se nachází schodiště ozdobené celou řadou lomených oblouků. Kompozici reverzu dotváří slovenský opis ZDVOJENÉ TOČITÉ SCHODISKO. Protože se jedná o minci vydávanou v zahraniční licenci ostrova Niue, nese averzní strana nezbytné atributy tohoto emitenta – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 1 DOLLAR a rok emise 2022. To vše doplňují gotické ornamenty.

Mince s motivy dómu svaté Alžběty si můžete uložit do sběratelské etue, kterou rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Číslo
76210-711
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD
Autor averzu
Lenka Nebeská, DiS.
Autor reverzu
Lenka Nebeská, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
16 g
Průměr
34 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...