Stříbrná mince Královnina dobročinnost a mecenášství UK 2022 proof

Stříbrná mince Královnina dobročinnost a mecenášství UK 2022 proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
červen 2022
Emisní náklad
4160 ks
Cena
3 290 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Dne 6. února 1952 usedla na britský trůn královna Alžběta II. Od té doby uplynulo 70 let, a ostrovní království tak může oslavit platinové jubileum své panovnice. Při této příležitosti vyrazila královská mincovna The Royal Mint řadu tematických emisí – mezi nimi tuto stříbrnou minci s motivem královniny dobročinnosti.

Členové královské rodiny mají vazby na stovky charitativních organizací – lokálních, celostátních i celosvětových –, kterým propůjčují punc opravdovosti. Dobročinnost britských vladařů sahá hluboko do minulosti. Důkazem je tradice, která pochází ze 13. století a která spočívá v tom, že na Zelený čtvrtek panovník věnuje peníze zasloužilým seniorům. V současnosti královna Alžběta II. každý rok na Velikonoce navštíví jinou katedrálu, kde obdaruje stejný počet mužů a žen dvěma koženými měšci. Červený měšec obsahuje běžné oběživo, které je symbolickou almužnou. Bílý měšec obsahuje speciální stříbrné mince – takzvané „maundy money“, které sice jsou legálním platidlem, ale jen málokdo by se jich vzdal. Vždyť jde o osobní dar od královny, která si obdarovaného sama vybrala…

Irský výtvarník P. J. Lynch použil tyto velikonoční mince jako metaforu, která vyjadřuje oddanost Alžběty II. Spojenému království a Společenství národů. Na reverzní straně je doprovází královnin podpis, který se na mincích objevuje vůbec poprvé. Averzní strana je pak věnována atributům emitenta – tj. portrétu královny Alžběty II., textu ELIZABETH II D G REG F D (Alžběta II., z Boží milosti královna, ochránkyně víry), letopočtu 2022 a nominální hodnotě 5 POUNDS (GBP).

Stříbrná mince je uložena do elegantní krabičky.

Specifikace

Číslo
84478-721
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
925 / 1000
Váha
28,28 g
Průměr
38,61 mm
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...