Stříbrná mince Královnina dobročinnost a mecenášství UK 2022 proof

Stříbrná mince Královnina dobročinnost a mecenášství UK 2022 proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
červen 2022
Emisní náklad
4160 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Dne 6. února 1952 usedla na britský trůn královna Alžběta II. Od té doby uplynulo 70 let, a ostrovní království tak může oslavit platinové jubileum své panovnice. Při této příležitosti vyrazila královská mincovna The Royal Mint řadu tematických emisí – mezi nimi tuto stříbrnou minci s motivem královniny dobročinnosti.

Členové královské rodiny mají vazby na stovky charitativních organizací – lokálních, celostátních i celosvětových –, kterým propůjčují punc opravdovosti. Dobročinnost britských vladařů sahá hluboko do minulosti. Důkazem je tradice, která pochází ze 13. století a která spočívá v tom, že na Zelený čtvrtek panovník věnuje peníze zasloužilým seniorům. V současnosti královna Alžběta II. každý rok na Velikonoce navštíví jinou katedrálu, kde obdaruje stejný počet mužů a žen dvěma koženými měšci. Červený měšec obsahuje běžné oběživo, které je symbolickou almužnou. Bílý měšec obsahuje speciální stříbrné mince – takzvané „maundy money“, které sice jsou legálním platidlem, ale jen málokdo by se jich vzdal. Vždyť jde o osobní dar od královny, která si obdarovaného sama vybrala…

Irský výtvarník P. J. Lynch použil tyto velikonoční mince jako metaforu, která vyjadřuje oddanost Alžběty II. Spojenému království a Společenství národů. Na reverzní straně je doprovází královnin podpis, který se na mincích objevuje vůbec poprvé. Averzní strana je pak věnována atributům emitenta – tj. portrétu královny Alžběty II., textu ELIZABETH II D G REG F D (Alžběta II., z Boží milosti královna, ochránkyně víry), letopočtu 2022 a nominální hodnotě 5 POUNDS (GBP).

Stříbrná mince je uložena do elegantní krabičky.

Specifikace

Číslo
84478-721
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
925 / 1000
Váha
28,28 g
Průměr
38,61 mm
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...