Stříbrná mince Královnina vláda UK 2022 proof

Stříbrná mince Královnina vláda UK 2022 proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
červen 2022
Emisní náklad
4160 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Sedmdesát let – tolik času uplynulo od okamžiku, kdy na britský trůn usedla královna Alžběta II. Ostrovní království slaví platinové jubileum její vlády a královská mincovna The Royal Mint při té příležitosti vyrazila řadu tematických emisí – mezi nimi tuto stříbrnou minci s motivem Commonwealthu.

Šestapadesát členských států, bezmála dvě a půl miliardy obyvatel – tak obrovský je rozsah
Společenství národů, které bylo vytvořeno na základě společné minulosti sdílené s Velkou Británií. Zatímco nejlidnatější zemí takzvaného Commonwealthu je Indie, jejíž populace přesahuje jednu miliardu lidí, nejmenším členem je ostrovní stát Tuvalu, kde žije pouhých deset tisíc obyvatel. Oficiální hlavou tohoto volného sdružení je britská královna Alžběta II., kterou jednotlivé země velmi respektují. Pod jejím vedením se věnují spolupráci v oblastech vzdělávání a rozvojové pomoci, ale také ekonomiky a vrcholné politiky. Protože funkce představitele Commonwealthu není dědičná, nelze říci, jestli jeho národy prokáží stejnou úctu i královnině nástupci…

Irský výtvarník
P. J. Lynch věnoval reverzní stranu mince řadě vlajek, které symbolizují Commonwealth. Mezi vlajkami vybraných státu se vyjímá osobní vlajka Alžběty II. s královniným monogramem. Doplňkovým motivem reverzu je královnin podpis, který se na mincích objevuje vůbec poprvé. Averzní strana je pak věnována atributům emitenta – tj. portrétu královny Alžběty II., textu ELIZABETH II D G REG F D (Alžběta II., z Boží milosti královna, ochránkyně víry), letopočtu 2022 a nominální hodnotě 5 POUNDS (GBP).

Stříbrná mince je uložena do elegantní krabičky.

Specifikace

Číslo
84480-150
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
925 / 1000
Váha
28,28 g
Průměr
38,61 mm
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...