Stříbrná mince Legenda o králi Artušovi - Merlin a draci proof

Stříbrná mince Legenda o králi Artušovi - Merlin a draci proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
září 2021
Emisní náklad
1000 ks
Cena
1 690 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Král Artuš

Král Artuš sice měl své rytíře, svou královnu a svůj zázračný meč, ale jeho nejvěrnějším souputníkem byl čaroděj Merlin. Právě jemu náleží závěrečná stříbrná mince České mincovny z minisérie Legenda o králi Artušovi.

Příběh legendárního čaroděje se začal psát v době, kdy do Británie vtrhli Sasové. Keltský král Vortigern jim nedokázal vzdorovat, a tak se obrátil na mudrce, kteří mu poradili, aby vybudoval velkolepý hrad. Místo, které vybrali pro stavbu, však bylo prokleté – bez ohledu na to, jak usilovně stavitelé pracovali, našli každé ráno své dílo zbořené. Mudrcové rozhodli, že neklidná půda musí být pokropena krví chlapce, jehož otec nebyl smrtelníkem. Po dlouhém hledání byl takový mladík nalezen a přiveden před krále, aby byl obětován. Jeho velšské jméno bylo Myrddin, ale dnes ho známe jako Merlina. Chlapec neprosil o milost. Namísto toho Vortigernovi odhalil, co je příčinou zkázy jeho hradu – draci spící v podzemní jeskyni. Zvědavý král nařídil dělníkům, aby se do dračí sluje prokopali, a jakmile se jim to podařilo, opravdu spatřili dva ještěry. Ti se probudili a začali mezi sebou bojovat. Bílý drak byl poražen a musel uprchnout. Červený drak, který zvítězil, se uložil ke spánku, a stavba tak mohla pokračovat. Vděčný král svůj hrad věnoval Merlinovi, který se pak stal pověstným čarodějem, druidem a prorokem ve službách britských vládců. Po Vortigernovi následoval Pendragon, a nakonec Artuš, kterého Merlin vychovával poté, co osiřel. Artuš si čaroděje cenil pro jeho mocnou magii i pro moudré rady…

Medailér Asamat Baltaev, DiS., který je autorem mince, vyobrazil na reverzní straně Merlina v době jeho největší slávy. Důstojný muž s plnovousem vládne kouzelnou holí a v pozadí za ním bojují dva draci, kteří symbolizují konflikt Keltů se Sasy. V návaznosti na předchozí minci cyklu je na pozadí naznačen kříž, který v kombinaci s kruhovým obvodem mince odkazuje na keltsko-křesťanský původ legendy. Kompozici reverzu dotváří anglický opis MERLIN – DRAGONS. Averzní strana mince pak představuje bájný kulatý stůl a je poseta erby Artušových rytířů. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzu ještě jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok emise 2021.

Nezapomeňte, že kompletní sbírku čtyř mincí si můžete uložit do speciální sběratelské krabičky, kterou rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75829-711
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Asamat Baltaev, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...