1. Eshop
  2. Pro sběratele
  3. Nejnovější produkty
  4. Stříbrná mince Legendy čs. hokeje - Pavel Patera …
Zpět

Stříbrná mince Legendy čs. hokeje - Pavel Patera proof

Cena (včetně DPH)
1 590 Kč
Stav skladu
Do 14 dnů
Číslo
75493-711
Sběratelská série


Legendy českého hokeje

Stříbrné mince České mincovny z cyklu s názvem „Legendy čs. hokeje“ vycházejí u příležitosti 20. výročí olympijského triumfu v Naganu. Dalším „zlatým hochem“, kterého připomínají, je centr Pavel Patera.

„Patýs“útočník, olympijský vítěz a čtyřnásobný mistr světa – patřil v Naganu k nenápadným, avšak zcela nenahraditelným postavám národního týmu. Vstřelil náš úplně první gól a díky své šikovnosti přihrál v semifinále a pak i ve finále na vítězné branky. Právě poslední zmíněná akce, která se odehrála 22. února 1998, je tou nejslavnější v dějinách českého hokeje: Pavel Patera vyhrál vhazování v útočném pásmu a Martin Procházka ho přistrčil na modrou Petru Svobodovi, který zamíchal a vypálil… Gól, který přišel až ve 49. minutě finále, nám zajistil nejen zlatou olympijskou medaili, ale také vítězství 1:0 nad Rusy, našimi přirozenými hokejovými nepřáteli…

Medailér a pedagog Mgr. Petr Horák, autor sportovní mince, věnoval reverzní stranu věrnému portrétu útočníka, který obklopil obsáhlým opisem: PAVEL PATERA – NAGANO 1998 – MISTR SVĚTA 1996 1999 2000 2001 – ČLEN SÍNĚ SLÁVY ČESKÉHO HOKEJE. Dalším detailem reverzu je pak číslo Paterova dresu 10. Mince České mincovny jsou vydávány v zahraniční licenci státu Samoa, a jejich averzní strana proto nese následující nezbytné atributy – portrét a jméno panovnice Alžběty II., státní znak, nominální hodnotu 2 DOLLARS (WST) a rok emise 2018.

Nezapomeňte, že celou čtrnáctidílnou sérii hokejových mincí si můžete uložit do stylové sběratelské etue v podobě puku.

 

Materiál
Stříbro
Váha
29 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
40 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor reverzu
Mgr. Petr Horák
Číslo
75493-711
Emisní náklad
500 ks
Datum emise
listopad 2018
Balení
Stříbrná papírová etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Samoa
Nominální hodnota
2 WST