Stříbrná mince Legendy čs. hokeje - František Pospíšil proof

Stříbrná mince Legendy čs. hokeje - František Pospíšil proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
listopad 2018
Emisní náklad
500 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Legendy českého hokeje

Sběratelská série stříbrných mincí České mincovny „Legendy čs. hokeje“ připomíná představitele dvou velkých generací našeho ledního sportu. Pochopitelně mezi nimi nemůže chybět obránce František Pospíšil.

Trojnásobný olympijský medailista (stříbro z Grenoblu 1968 a Innsbrucku 1976, bronz se Sappora 1972) a trojnásobný mistr světa (1972, 1976, 1977) proslul jako klidný a rozvážný tvůrce hry ze zadních pozic. Vynikal perfektními přihrávkami a zároveň disponoval schopností ukočírovat mužstvo plné osobností. Tu plně zúročil jako kapitán československých šampionů, kteří v sedmdesátých letech učili Sověty, co znamená prohra. Za vyučenou však tehdy Čechoslováci dávali také západním hokejistům, kteří nás vůbec nebrali vážně. V roce 1976 se konal první mezinárodní Kanadský pohár, ve kterém vyslanci země v srdci Evropy připravili domácím velký šok. V prvním měření sil porazili Čechoslováci Kanaďany 1:0, okamžitě se stali středem zájmu a probojovali se až do finále. Není proto divu, že se o Františka Pospíšila začalo intenzivně zajímat vedení Toronta. „Pospec“ však zůstal věrný svému Kladnu a nikdy toho nelitoval.

Reverzní strana pamětní mince, která je dílem zkušeného medailéra MgA. Josefa Oplištila, předkládá charismatický portrét obránce doplněný jeho jménem, číslem jeho dresu 7 a opisem ČLEN SÍNĚ SLÁVY IIHF – MISTR SVĚTA 1972, 1976, 1977 – ČLEN SÍNĚ SLÁVY ČESKÉHO HOKEJE. Mince České mincovny vycházejí v licenci státu Samoa, a jejich averzní strana proto nese nezbytné atributy tohoto zahraničního emitenta – portrét a jméno panovnice Alžběty II., státní znak, letopočet emise 2018 a nominální hodnotu 2 DOLLARS (WST).

Nepřehlédněte také stylovou sběratelskou etuji v podobě puku, která pojme kompletní čtrnáctidílnou sérii mincí věnovaných hvězdám našeho ledního hokeje.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75491-711
Emitent
Samoa
Nominální hodnota
2 WST
Autor reverzu
MgA. Josef Oplištil
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Ryzost
999 / 1000
Váha
29 g
Průměr
40 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...