Stříbrná mince Legendy čs. hokeje - Dominik Hašek proof

Stříbrná mince Legendy čs. hokeje - Dominik Hašek proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
říjen 2019
Emisní náklad
500 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Legendy českého hokeje

Když mají fanoušci jmenovat hráče, který měl zásadní podíl na českém olympijském triumfu v Naganu, většinou se shodnou – neprůstřelný brankář Dominik Hašek svými nadlidskými zákroky deptal i ty nejlepší světové útočníky, a proto mu náleží stříbrná mince České mincovny z cyklu Legendy československého hokeje.

Výčet úspěchů Dominika Haška nebere konce. Získal dva Stanleyovy poháry, před pěti lety se stal vůbec prvním českým hokejistou, který byl uveden do Hokejové síně slávy NHL v Torontu, ale nejvíce pyšný je na medaili, kterou si v roce 1998 přivezl z „turnaje století“ v japonském Naganu. Získání vůbec prvního zlata ze zimních olympijských her pro samostatnou Českou republiku bylo o to sladší, že Češi porazili ty nejlepší světové hráče. „Když je něco poprvé, je to neopakovatelné. To zlato je nesmrtelné o to víc, že v Naganu prvně hrály všechny hvězdy z NHL, vzpomíná legendární brankář. Jeho vzpomínky na olympijský triumf jsou živé i po dvou dekádách: „Dnes to zní možná úsměvně, ale my kluci z NHL jsme tehdy měli mobily – velkou vymoženost –, takže jsme mohli komunikovat s Českou republikou už během turnaje. Tušili jsme, že se doma děje něco velkého. Tehdy nebyly maily, takže nám všechno chodilo faxem. A stohy faxů dávaly tušit, že lidé doma žijí Naganem. Na to, co jsme pak viděli v Praze na vlastní oči, nás ale faxy připravit nedokázaly. Bylo to neskutečné a naprosto nezapomenutelné. Myslím, že se nás na to budou ptát i za dalších dvacet let…“

Reverzní strana mince z ateliéru medailéra Vojtěcha Dostála, DiS., předkládá brankářův portrét. (Není bez zajímavosti, že pamětní medaile České mincovny, které vyšly u příležitosti Haškova uvedení do HHOF, vytvořil medailérův otec Jiří Dostál.) Portrét je obklopený bohatým opisem: DOMINIK HAŠEK, NAGANO 1998, VÍTĚZ STANLEY CUPU 2002, 2008, ČLEN SÍNĚ SLÁVY ČESKÉHO HOKEJE, ČLEN SÍNĚ SLÁVY IIHF. Kompozici reverzu uzavírá číslo „Dominátorova“ dresu 39. Mince České mincovny vycházejí v licenci státu Samoa, a jejich averzní strana proto nese nezbytné náležitosti tohoto zahraničního emitenta – portrét a jméno panovnice Alžběty II., státní znak, letopočet emise 2019 a nominální hodnotu 2 DOLLARS (WST).

Nezapomeňte, že hokejovou minci si můžete uložit do speciální sběratelské etue v podobě puku.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75503-711
Emitent
Samoa
Nominální hodnota
2 WST
Autor averzu
Vojtěch Dostál, DiS.
Autor reverzu
Vojtěch Dostál, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
29 g
Průměr
40 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...