Stříbrná mince Legendy čs. hokeje - Vladimír Růžička proof

Stříbrná mince Legendy čs. hokeje - Vladimír Růžička proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
2019
Emisní náklad
500 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Legendy českého hokeje

Série pamětních mincí České mincovny „Legendy československého hokeje“ představuje muže, který v Naganu oblékl dres s kapitánským „céčkem“ – v ryzím stříbře se objevuje Vladimír Růžička.

Když si trenér Ivan Hlinka vybral zkušeného Vladimíra Růžičku jako kapitána, věděl, co dělá. Poté, co se mančaft outsiderů probojoval do čtvrtfinále, celá Česká republika byla na nohou a „Růža“ už tušil, že domů prostě musí přivézt zlato. Po zpackané první třetině boje proti Američanům předstoupil před své mužstvo a pronesl úderný proslov, o kterém se dodnes vyprávějí legendy. O co přesně v něm šlo, vědí jen sami hokejisté. Jedni tvrdí, že zaznělo několik sprostých slov, jiní naopak uvádějí, že v záplavě slov se našlo několik slušných. Vladimír Růžička mladší, který je dnes sám hokejovým profesionálem, má jinou vzpomínku. Bylo mu tehdy 9 let. Příliš nechápal vyřazovací systém, a tak po prohře Čechů s Rusy v základní skupině plakal, protože si myslel, že jeho táta ztratil šanci na medaili. Když pak naši prohrávali se Spojenými státy, měl Vladimír Růžička starší prohlásit: „Vládík mi už doma jednou brečel. Chcete, aby brečel znovu?“ Ať už je pravda jakákoli, proslov zafungoval a zvedl Čechům morálku. Trenér vzápětí ukázal, že to umí nejen se slovy, ale také s hokejkou – vyrovnávací brankou zavelel k obratu a zbytek už je hokejová historie…

Na reverzní straně pamětní mince, která je dílem akademického sochaře Jana Lukáše, se nachází kapitánův věrný portrét doplněný číslem jeho dresu 97 a obkroužený opisem VLADIMÍR RŮŽIČKA, NAGANO 1998, TRENÉR MISTRŮ SVĚTA 2005 2010, ČLEN SÍNĚ SLÁVY ČESKÉHO HOKEJE. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je stát Samoa, jejich averzní strana obsahuje jeho nezbytné atributy – státní znak, portrét a jméno panovnice Alžběty II., nominální hodnotu 2 DOLLARS (WST) a ročník vydání 2019.

V nabídce České mincovny najdete také stylovou sběratelskou etuji v podobě puku, do které si můžete uložit všech 14 mincí věnovaných našim hokejovým legendám.
 

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75495-711
Emitent
Samoa
Nominální hodnota
2 WST
Autor averzu
ak. soch. Jan Lukáš
Autor reverzu
ak. soch. Jan Lukáš
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Ryzost
999 / 1000
Váha
29 g
Průměr
40 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...