Vyhrajte zlato alchymistů
Velká soutěž o zlatý poklad
  1. O nás
  2. Archiv historických ražeb
  3. Stříbrná mince Miliontý Ford T kolor proof
Zpět

Stříbrná mince Miliontý Ford T kolor proof

Cena (včetně DPH)
1 950 Kč
75 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
75110-718


Milníky světové dopravy

Novou netradiční emisí oslavuje Česká mincovna model, který se tučným písmem zapsal do světové kroniky historie automobilismu. Jedná se o proslulý Ford T, jehož miliontý kus projel branami závodu vstříc svému novému majiteli právě před sto lety – 10. prosince 1915. Tohoto pozoruhodného úspěchu dosáhl Henry Ford již po pouhých sedmi letech výroby vozu, který byl v konkurenci 700 plechových krasavců roku 1999 zvolen Automobilem století.

Celkově se mezi lety 1908 a 1927 prodalo více než 15 milionů automobilů Ford T. Původní záměr Henryho Forda vytvořit univerzální vůz cenově dostupný i pro americkou střední třídu se začalnaplňovat roku 1913 díky inovativnímu zavedení pásové výroby a orientaci produkce na jediný model – právě na plechovou Lízu, jak se téčku také říkalo. Američané si model oblíbili jednak pro bezkonkurenční cenu, která v nejlepších letech klesla i pod 300 $ (současných 3700 $), ale zároveň pro jeho spolehlivost, snadnou údržbu a schopnost odolávat nástrahám tehdejších silnic. Ford T však dosáhl ještě dalšího vítězství – byl totiž prvním automobilem, jenž se vyráběl na několika místech světa současně – ve Velké Británii, Německu a v zemích jižní Ameriky včetně Argentiny a Brazílie.

Velkolepý úspěch vozu inspiroval Českou mincovnu k emisi netradiční oválné Smart mince 1 NZD z ryzího stříbra doplněné originálními kolorovanými detaily ze sběratelské série Milníky světové dopravy. Autorem předlohy je zkušený medailér MgA. Jan Oplištil, který zúročil svůj mimořádný smysl pro kompozici. Na averz vedle atributů emitenta umístil půvabné plastiky tří oblíbených variant vozu Ford T. Reverz pak nese motiv montážní linky a dvojjazyčné texty. Lákavé téma mince, poutavé zpracování i limitovaná emise 500 ks dávají tušit velký zájem numismatiků i milovníků veteránů. Rezervujte si proto výjimečný přírůstek do své sbírky včas!

Materiál
Stříbro
Váha
31,1 g
Ryzost
999 / 1000
Rozměr
45,3 x 30,3 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
MgA. Josef Oplištil
Autor reverzu
MgA. Josef Oplištil
Číslo
75110-718
Emisní náklad
500 ks
Datum emise
únor 2015
Balení
Hnědá kožená etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Kolorovaná
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD