Stříbrná mince Na vlnách - James Cook proof

Stříbrná mince Na vlnách - James Cook proof

Stav skladu
Nyní nedostupné
Datum emise
únor 2020
Emisní náklad
1000 ks
Cena
1 690 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Na vlnách

Ve sběratelské minisérii s názvem „Na vlnách“ se představují odvážlivci, kteří zasvětili svůj život objevným plavbám a odkrývání bílých míst na mapě světa. Prvním námořníkem, kterému vzdává hold stříbrná mince České mincovny, je James Cook.

Život Jamese Cooka jako by vypadl ze stránek dobrodružného románu. Narodil se do rodiny prostého skotského dělníka, vyučil se kupcem, ale rozhodl se být plavčíkem, stal se válečným hrdinou, a nakonec se vlastní pílí vypracoval na jednoho z nejslavnějších námořních kapitánů všech dob… James Cook na svých třech výpravách spatřil tropické ostrovy i obzory pokryté ledem – zmapoval Nový Zéland a objevil Austrálii, dosáhl jižního polárního kruhu a na dosah měl nepoznanou Antarktidu. Umožnil přírodovědcům poznat exotické druhy, navázal přátelské vztahy s domorodci a jeho mapy dodnes udivují svou přesností. Británii poskytl přístup k novému bohatství, byl jmenován členem Královské společnosti a získal uznání krále Jiřího III. i ocenění za své metody boje proti kurdějím. Přestože byl povýšen do hodnosti definitivního kapitána s doživotním příjmem, po odpočinku netoužil. Na cestách strávil deset let, a když hledal severní cestu kolem Ameriky, zahynul při potyčce s havajskými domorodci. Jeho legenda však žije dál…

Akademický sochař Michal Vitanovský
umístil na reverzní stranu mince portrét Jamese Cooka, který doplnil kapitánovým jménem a životními letopočty. „Bohatý zdroj inspirace jsem našel v dobových portrétech, i když profilové vyobrazení je mezi nimi méně časté. Kapitánovu hlavu jsem doprovodil částí sítě poledníků a rovnoběžek jižní polokoule, obrysem Austrálie a směrovou růžicí, kterou jsem přenesl z reprodukce Cookova manuskriptu,“ říká autor reliéfu. Mince České mincovny vycházejí v licenci ostrova Niue (který kapitán Cook rovněž navštívil), a jejich averzní strana proto obsahuje nezbytné atributy tohoto emitenta – nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD), portrét a jméno královny Alžběty II. a letopočet vydání 2020. Kompozici averzu, který je společný všem mincím minisérie, dotváří ještě vyobrazení plachetnice coby symbolu zámořských objevů.

Nedílnou součástí mince je výpravné balení, které vedle pojednání o plavbách kapitána Cooka obsahuje ještě původní kresby Michala Vitanovského.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75676-711
Emitent
Niue
Nominální hodnota
2 NZD
Autor averzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Autor reverzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...