Stříbrná mince Objevení Ameriky - Amerigo Vespucci proof

Stříbrná mince Objevení Ameriky - Amerigo Vespucci proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
prosinec 2022
Emisní náklad
1000 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Objevení Ameriky

Na závěrečné stříbrné minci České mincovny z třídílné minisérie s názvem Objevení Ameriky najdete dobrodružství florentského mořeplavce Ameriga Vespucciho.

Chlapec jménem Amerigo Vespucci se narodil roku 1451 do vážené rodiny z italské Florencie. Dostalo se mu kvalitního vzdělání a posléze se uplatnil ve službách medicejských bankéřů. Obchodní kontakty ho zavedly do Španělska, které bylo srdcem objevných plaveb. Muž s dostatkem času na studium a dobrodružství se rozhodl, že v době, kdy se píší dějiny, nebude stát stranou. Díky svým znalostem astronomie a kosmologie se stal obratným lodním navigátorem a vyplul na cestu za oceán. Vespucciho první výprava ke břehům Hondurasu je dodnes předmětem dohadů a je pravděpodobné, že k ní vůbec nedošlo. Druhá expedice z roku 1499, která je již objektivně doložená, zamířila do oblasti dnešní Guyany a Brazílie, kde narazila na ústí Amazonky. Třetí Vespucciho expedice, tentokrát ve službách Portugalska, se v roce 1501 opět vydala k Brazílii. Překonala rovník a zamířila na jižní polokouli. Při pohledu na pobřeží, které se táhlo dál a dál na jih, Vespucci došel k závěru, že ve skutečnosti nejde o Asii, jak se domníval Kryštof Kolumbus, ale o zcela nový kontinent… Jak ho nazvat? Sám mořeplavec použil latinský výraz Mundus Novus – tedy „Nový svět“. Německý kartograf Martin Waldseemüller se však rozhodl jinak. Ve své nástěnné mapě z roku 1507, která jako jedna z prvních přesně znázorňovala zeměpisnou šířku a délku, kontinent popsal jako Ameriku – neboli „Zemi Amerigovu“. Kolumbův přínos opomněl, ale líbivý název se rychle ujal. Amerigo Vespucci zemřel roku 1512 – zámořské plavby mu sice nepřinesly bohatství, ale jeho jméno bude žít navěky…

Reverzní strana pamětní mince, která je dílem medailéra Mgr. Petra Horáka, předkládá portrét Ameriga Vespucciho z profilu. Mincovní plochu vyplňují vlny, na kterých se kolébá loď. „Protože jsem dlouho hledal a nenacházel historickou podobu Vespucciho lodí, která podle všeho ani není známa, použil jsem vyobrazení novodobé plachetnice, kterou italské námořnictvo z úcty ke svému krajanovi pojmenovalo Amerigo Vespucci,“ vysvětluje autor mince. Vlny, které obklopují Severní a Jižní Ameriku, najdete také na averzní straně, jež je společná celému cyklu objevitelských mincí. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné atributy – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2022.

Součástí balení je výpravná brožura, která slovem a obrazem přibližuje Vespucciho cesty do Ameriky.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76087-711
Emitent
Niue
Nominální hodnota
2 NZD
Autor averzu
Mgr. Petr Horák
Autor reverzu
Mgr. Petr Horák
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Šedý papírový box
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...