Stříbrná mince Objevení Ameriky - Kryštof Kolumbus proof

Stříbrná mince Objevení Ameriky - Kryštof Kolumbus proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
květen 2022
Emisní náklad
1000 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Objevení Ameriky

Druhá stříbrná mince České mincovny z minisérie s názvem Objevení Ameriky připomíná dobrodružství janovského mořeplavce Kryštofa Kolumba.

V 15. století se sice všeobecně vědělo, že Země je kulatá, ale i tak o ní panovaly zkreslené představy. Mapy světa rozhodně nebyly úplné – známý svět složený z Evropy, Afriky a Asie tenkrát končil Čínou, kterou popsal cestovatel Marco Polo. Hranice lidského poznání se však měly co nevidět posunout, a to díky omylu cílevědomého mořeplavce… Janovský rodák Kryštof Kolumbus, který vstoupil do služeb španělské koruny s tím, že pro ni objeví novou cestu do Asie, byl nadšený kartograf a navigátor, ale špatně spočítal obvod Země. Kdyby tušil, že jeho vysněná Indie je ve skutečnosti třikrát dál, než předpokládal, nikdy by neprobádaným západním směrem nevyplul. Tehdejší lodě by neuvezly dostatek zásob a všichni jeho námořníci by zemřeli. Dne 12. října 1492 však Kolumbus dorazil k neznámému ostrovu, což ho utvrdilo v přesvědčení, že jeho výpočty jsou správné. Předpokládal, že dosáhl východního břehu Indie, a místní obyvatele proto nazval indiány. Ve skutečnosti ale objevil Bahamy. Ostrov pojmenoval San Salvador a odtud se vydal přes Kubu na ostrov Hispaniola, kde se dnes rozkládají státy Haiti a Dominikánská republika. Další Kolumbovy výpravy přes oceán vedly například na Jamajku a také ke břehům skutečné pevniny – dnešní Venezuely a Panamy. Kolumbus pro západní svět objevil úplně nový kontinent, který Evropané rychle kolonizovali, ale přesto byl až do své smrti skálopevně přesvědčený, že přistál u asijských břehů…

Reverzní strana pamětní mince, která je dílem medailéra Mgr. Petra Horáka, předkládá portrét Kryštofa Kolumba z profilu. Mincovní plochu vyplňují vlny, na kterých se kolébají tři španělské plachetnice. Vlny, které obklopují Severní a Jižní Ameriku, najdete také na averzní straně, jež je společná celému cyklu objevitelských mincí. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné atributy – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2022.

Minci doprovází výpravná brožura, která slovem a obrazem přibližuje Kolumbovy cesty do Ameriky.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76089-711
Emitent
Niue
Nominální hodnota
2 NZD
Autor averzu
Mgr. Petr Horák
Autor reverzu
Mgr. Petr Horák
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Šedý papírový box
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...