Stříbrná mince Obrněná technika - M4 Sherman proof

Stříbrná mince Obrněná technika - M4 Sherman proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
září 2022
Emisní náklad
1000 ks
Cena
2 090 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Obrněná technika 2022

Třetí stříbrná mince České mincovny z cyklu Obrněná technika připomíná americký tank M4 Sherman, který sloužil za druhé světové války.

Americký tank M4 Sherman se stal hlavním typem používaným armádami Spojenců – byl nejen nejdůležitějším tankem americké armády, ale také nejlepším a nejrozšířenějším typem v britských službách. V rámci Zákona o půjčce a pronájmu sloužil i tankistům Sovětského svazu. Přestože tento takzvaný střední tank disponoval vyváženou kombinací mobility, pancéřové ochrany a palebné síly, jednotky vyzbrojené Shermany utrpěly v bojích v Tunisku, Normandii a Ardenách těžké ztráty. Četné nedostatky Shermanů byly kompenzovány vysokými počty nasazených vozidel, skvělou logistikou i leteckou podporou. Výzbroj byla postupně vylepšována, přičemž speciální britská varianta s označením Firefly se mohla úspěšně měřit s nejsilnějšími nepřátelskými tanky. I se silnou výzbrojí bylo potřeba ke zničení jednoho Panthera nebo Tigera obětovat dva Shermany, ale zatímco německý průmysl nebyl již od poloviny roku 1944 schopen kompenzovat ztráty techniky na bojištích, americké a britské závody bez ustání chrlily zástupy Shermanů a dalších tanků.

Reverzní strana pamětní mince, která je dílem medailéra MgA. Martina Daška, předkládá dvě vyobrazení amerického tanku – tříčtvrteční pohled doprovází boční silueta. Kompozici dotváří opis M4 Sherman a detail tankového pásu. Pásy najdete také na averzní straně mince, která je společná celé tankistické sérii. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné atributy – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok vydání 2022.

Mince je zasazena do výpravného balení v podobě katalogové karty plné dobových fotografií, zajímavostí a takticko-technických dat. Jednotlivé karty si můžete ukládat do sběratelského šanonu, který rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76120-711
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD
Autor averzu
Luboš Charvát
Autor reverzu
Luboš Charvát
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Papírová karta
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...