Stříbrná mince Obrněná technika - Mk VIII Cromwell proof

Stříbrná mince Obrněná technika - Mk VIII Cromwell proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
březen 2022
Emisní náklad
1000 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Obrněná technika 2022

První stříbrná mince České mincovny z cyklu Obrněná technika připomíná britský tank Mk VIII Cromwell, který sloužil za druhé světové války.

Na začátku druhé světové války se Britové drželi své koncepce křižníkových tanků. Tento typ obrněné techniky, který se vyznačoval vysokou pohyblivostí, byl určen k obchvatům protivníka, překvapivým nájezdům a provádění průzkumu. Křižníkové tanky spoléhaly na rychlost, která šla ruku v ruce s nízkou hmotností, a proto disponovaly jen tenkým pancéřováním a slabou výzbrojí. Katastrofální porážka ve Francii a bezútěšné boje v severní Africe však dovedly britský generální štáb k hořkému poznání, že jejich představy byly mylné, protože vysoká rychlost nemůže kompenzovat nedostatečnou schopnost obrany a útoku. Bez prostředku, kterým by mohla čelit neustále modernizovaným německým tankům a samohybným dělům, vznesla britská armáda požadavek na vývoj konkurenceschopného vozidla, které by obstálo na novodobém bojišti. Nový stroj – označovaný jako těžký křižníkový tank – dostal jméno Cromwell a britským tankistům dal možnost být rovnocennými soupeři Němců. Svým pancéřováním a palebnou silou se mohl měřit se středními tanky, ale zároveň zůstal hbitý. Byl dokonce nejrychlejším britským tankem válečných let.

Reverzní strana pamětní mince, která je dílem medailéra Luboše Charváta, předkládá dvě vyobrazení britského tanku – tříčtvrteční pohled doprovází boční silueta. Kompozici dotváří opis Mk VIII Cromwell a detail tankového pásu. Pásy najdete také na averzní straně mince, která je společná celé tankistické sérii. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné atributy – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok vydání 2022.

Mince je zasazena do výpravného balení v podobě katalogové karty plné dobových fotografií, zajímavostí a takticko-technických dat. Jednotlivé karty si můžete ukládat do sběratelského šanonu, který rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76118-711
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD
Autor averzu
Luboš Charvát
Autor reverzu
Luboš Charvát
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Papírová karta
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...