Stříbrná mince Obrněná technika - T-34/76 proof

Stříbrná mince Obrněná technika - T-34/76 proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
březen 2022
Emisní náklad
1000 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Obrněná technika 2022

Na druhé stříbrné minci České mincovny z cyklu Obrněná technika se objevuje sovětský tank T-34/76, který sloužil za druhé světové války.

Když Třetí říše v červnu 1941 zaútočila na Sovětský svaz, její jednotky se střetly s tanky T-34/76, jejichž existence byla držena v tajnosti. Zaskočené nacistické velení předpokládalo, že nepřítel má k dispozici jenom lehké tanky nebo neohrabaná vícevěžová monstra, ale namísto toho němečtí tankisté narazili na rychlé, snadno ovladatelné a zároveň dobře pancéřované stroje, kterým šikmo skloněný pancíř zajišťoval dvojnásobnou míru ochrany vzhledem k použité tloušťce ocelových plátů. S tím, jak se na bojišti objevovaly stále silnější německé stroje, Sověti svůj střední tank průběžně modernizovali – zejména v oblasti věže, která byla velmi malá. Nejpodstatnější změna v konstrukci přišla v roce 1943, kdy byl uveden model T-34/85. Tento tank přispěl k obnovení rovnováhy sil na východní frontě. Modely T-34/76 a T-34/85 se vyráběly souběžně až do roku 1944, kdy se produkce původního modelu zastavila na 35 099 kusech. Tank T-34 ve všech jeho podobách nebyl dokonalý, ale dost možná šlo o vůbec nejlepšího obrněnce druhé světové války.

Reverzní strana pamětní mince, která je dílem medailéra Luboše Charváta, předkládá dvě vyobrazení sovětského tanku – tříčtvrteční pohled doprovází boční silueta. Kompozici dotváří opis T-34/76 a detail tankového pásu. Pásy najdete také na averzní straně mince, která je společná celé tankistické sérii. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné atributy – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok vydání 2022.

Mince je zasazena do výpravného balení v podobě katalogové karty plné dobových fotografií, zajímavostí a takticko-technických dat. Jednotlivé karty si můžete ukládat do sběratelského šanonu, který rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76116-711
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD
Autor averzu
Luboš Charvát
Autor reverzu
Luboš Charvát
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Papírová karta
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...