Stříbrná mince Polárníci - Dobytí jižního pólu proof

Stříbrná mince Polárníci - Dobytí jižního pólu proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
duben 2021
Emisní náklad
1000 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Polárníci

Druhá stříbrná mince České mincovny z cyklu s názvem Polárníci vzdává hold hrdinům, kteří dobyli jižní pól.

Poté, co byl domněle dobyt severní pól, se zájem dobrodruhů stočil k Antarktidě. Říše věčného sněhu a ledu, kde se střídá šest měsíců trvající polární den s šest měsíců dlouhou polární nocí a kde teploty dosahují i −70 °C, se stala dějištěm jednoho z nejslavnějších závodů všech dob. Zatímco norský polárník Roald Amundsen vyrazil k jižnímu pólu potají, aby ho nikdo nepředběhl, Angličan Robert Falcon Scott oznámil svůj záměr veřejně. Zvolil si cestu, která byla o 100 kilometrů delší, avšak byla z velké části zmapována předchozí neúspěšnou expedicí Ernesta Shackletona. Vedle dobytí pólu měl Scott i četné vědecké cíle, ale zradilo ho moderní vybavení. Motorové saně v extrémních podmínkách vypověděly poslušnost a oblečení speciálního střihu špatně schlo. Jeho sibiřské poníky zahubil mráz a nepodařilo se mu vybudovat vhodný sklad zásob. Když britští polárníci dosáhli 17. ledna 1912 jižního pólu, čekalo je hořké zklamání. Na pólu již vlála norská vlajka s datem 14. prosince 1911. Poté, co Angličané zjistili, že dorazili až jako druzí – celý měsíc po Amundsenovi, který zvolil kratší cestu a užil osvědčené eskymácké vybavení –, vydali se na cestu zpět. Antarktida jim tehdy sečetla všechna logistická pochybení a přidala mimořádně nepříznivé počasí. Domů se britská expedice nevrátila – hlad, únava a omrzliny se jí staly osudnými. Amundsenovo vítězství tak získalo hořkou příchuť… Od roku 1956 v bezprostřední blízkosti jižní točny funguje celoročně obsazená americká výzkumná stanice pojmenovaná na počest obou velkých polárníků: Amundsen-Scott.

Reverzní strana mince, kterou zpracoval medailér MgA. Martin Dašek, je rovným dílem věnována oběma výpravám. Amundsena připomíná psí spřežení a stan s norskou vlajkou, Scotta symbolizuje skupina lyžařů a pohřební mohyla. Kompozici reverzu dotváří vyobrazení tučňáka, mapa Antarktidy s vyznačenými trasami polárníků, směrová růžice a nápis DOBÝVÁNÍ JIŽNÍHO PÓLU. Averzní strana nese kormidelní kolo coby symbol objevných cest. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, předkládají na averzu ještě jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a rok emise 2021.

Mince je uložena do speciálního balení, jehož součástí je výpravná brožura plná dobových fotografií a zajímavostí o dobyvatelích jižního pólu.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75869-711
Emitent
Niue
Nominální hodnota
2 NZD
Autor averzu
Luboš Charvát
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Stříbro
Hologram
Ano
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Šedý papírový box
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...