Stříbrná mince Pravěký svět - Brachiosaurus proof

Stříbrná mince Pravěký svět - Brachiosaurus proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
duben 2024
Emisní náklad
1000 ks
Cena
1 990 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Pravěký svět

Devátým druhohorním ještěrem, který se objevuje na stříbrné minci České mincovny z cyklu Pravěký svět, je brachiosaurus.

Brachiosaurus patřil k největším sauropodním dinosaurům a zároveň k největším suchozemským živočichům všech dob. Jeho 26 metrů dlouhé a 13 metrů vysoké tělo bylo stavěno vertikálně a mohlo vážit přes 50 tun. Denně spořádal na 400 kilogramů rostlinné potravy, přičemž se krmil ve výškách okolo 9 metrů. Na listí z vrcholků stromů dosáhl díky dlouhým předním nohám a dlouhému krku tvořenému 14 odlehčenými obratli podpořenými silnými provazci svalů a šlach. Jeho mozek byl v poměru ke zbytku těla velmi malý. Okysličenou krví ho zásobovalo 400 kilogramů těžké srdce.

Reverzní stranu mince věnoval medailér Petr Patka, DiS., vyobrazení brachiosaura v živých barvách, kterých bylo docíleno pomocí technologie kolorování. Jako předloha nebyly použity fotografie nebo počítačová grafika – autor mince vytvořil originální malbu. Ražený reliéf předkládá dalšího dinosaura a vybuchující sopku. Kompozici reverzu uzavírá opis BRACHIOSAURUS. Averzní strana mince, která je společná celému cyklu, pak nese zkamenělou kostru tyrannosaura a anglický opis PREHISTORIC WORLD (Pravěký svět). Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné atributy – státní znak, nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok vydání 2024.

Minci věnovanou dinosaurovi si můžete uložit do sběratelského alba, které je plné zajímavostí ze života obřích ještěrů.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76152-718
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD
Autor averzu
Petr Patka, DiS.
Autor reverzu
Petr Patka, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Kolorovaná
Ano
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...