Stříbrná mince První lidé na Měsíci proof

Stříbrná mince První lidé na Měsíci proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
červenec 2019
Emisní náklad
800 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Sluneční soustava

V roce 2019 uplynulo neuvěřitelných 50 let od chvíle, kdy člověk stanul na Měsíci. U příležitosti kulatého výročí tohoto historického milníku vychází stříbrná mince České mincovny.

„V tomto desetiletí jsme se rozhodli dosáhnout Měsíce a uskutečnit i další věci – ne proto, že jsou snadné, ale proto, že jsou obtížné.“ Těmito slovy zahájil prezident John Fitzgerald Kennedy 12. září 1962 projev k americkým občanům. Věděl, že jeho řeč musí působit sebevědomě a lákavě, protože ve společnosti panovala poraženecká nálada. „Vesmírné závody“ se pro Spojené státy nevyvíjely dobře. V dobývání kosmu byl výrazně napřed Sovětský svaz, který sbíral jeden úspěch za druhým – 4. října 1957 vypustil první umělou družici, 12. dubna 1961 vyslal do kosmu prvního člověka a stejně jako USA rovněž upínal zrak k Měsíci. A opět se mu dařilo. Poté, co 3. února 1966 na povrch Měsíce zavítala sovětská bezpilotní sonda Luna 9, zbývalo, aby se nejbližšího souputníka Země dotkla lidská noha. Toto prvenství však nakonec, jak prorokoval JFK, připadlo Spojeným státům americkým. Raketa Saturn V vynesla do vesmíru kosmickou loď Apollo 11, jejíž lunární modul Eagle přistál 20. července 1969 na Měsíci. Astronauti Neil Armstrong a Edwin Aldrin jako první lidé zanechali v měsíčním prachu své stopy a v pořádku se vrátili zpět na Zemi. Slova, která Neil Armstrong pronesl na povrchu Měsíce, se navždy zapsala do dějin: „Je to malý krok pro člověka, obrovský skok pro lidstvo.“

Autorem mince se stal medailér a pedagog MgA. Josef Oplištil. Reverzní straně vévodí astronaut třímající americkou vlajku zapíchnutou do povrchu Měsíce. Na pozadí jsou patrné oběžné dráhy Země a dalších planet kolem Slunce. Na tuto kompozici navazuje zpracování averzní strany, která nese ještě atributy ostrova Niue, jenž České mincovně poskytuje zahraniční licenci k vydávání vlastních pamětních mincí. Jsou jimi jméno a portrét panovnice Alžběty II., nominální hodnota 2 DOLLARS (NZD) a rok emise 2019.

Mince je součástí sběratelského cyklu s názvem Sluneční soustava. Má proto své místo ve výpravném sběratelském albu plném zajímavostí o vesmíru i jeho dobyvatelích, které rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75569-711
Emitent
Niue
Nominální hodnota
2 NZD
Autor averzu
MgA. Josef Oplištil
Autor reverzu
MgA. Josef Oplištil
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Stříbrná papírová etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...