Stříbrná mince Psí plemena - Jorkšírský teriér proof

Stříbrná mince Psí plemena - Jorkšírský teriér proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
červen 2021
Emisní náklad
1000 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Psí plemena

Třetí stříbrná mince České mincovny z cyklu Psí plemena je věnována jorkšírskému teriérovi.

S výškou okolo dvaceti centimetrů a s třemi kilogramy hmotnosti patří jorkšírský teriér k nejmenším psům na světě. Jeho tělo je pokryto dlouhou, hedvábně jemnou srstí, která může dosahovat až na zem. Je to k nevíře, ale tento výstavní společenský pes byl původně pracovním plemenem, které v dolech lovilo krysy a potkany. Od 11. století platil pro poddané v Anglii zákaz lovu a s tím souvisel zákaz chovu velkých loveckých psů. Proto si horníci v severoanglickém hrabství Yorkshire vyšlechtili drobného společníka, který uměl ulovit nejen obtížné škůdce, ale příležitostně i nějakého toho králíka. S postupující industrializací Anglie se psí krysaři rozšířili do měst, kde pomáhali v přádelnách, čistili ulice a starali se dělníkům o krutou zábavu. V takzvaných krysích jámách se účastnili soubojů, při kterých bylo jejich úkolem zakousnout co nejvíce hlodavců v daném časovém limitu. Když se koncem 19. století začal rozvíjet profesionální chov psích plemen, roztomilý malý psík s velkým srdcem bojovníka neunikl pozornosti šlechtitelů, kteří dále zmenšovali jeho velikost a prodlužovali srst. Jorkšír se rychle stal mazlíčkem urozených dam…

Reverzní strana mince, která je dílem medailéra MgA. Martina Daška, nese hned dvě vyobrazení jorkšírského teriéra. První je kolorované, a tak dává vyniknout zlatavé srsti psa. Druhé, které je reliéfní, předkládá jorkšíra se srstí až na zem a nezbytnou mašlí na výstavní podušce. Kompozici dotváří dvojjazyčný opis JORKŠÍRSKÝ TERIÉR – YORKSHIRE TERRIER. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok emise 2021. Tyto atributy jsou doplněny řadou stop – lidských a psích.

Všech dvanáct mincí z cyklu Psí plemena si můžete uložit do výpravné sběratelské knihy, kterou rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75851-718
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Kolorovaná
Ano
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...