Stříbrná mince Psí plemena - Německý ovčák proof

Stříbrná mince Psí plemena - Německý ovčák proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
únor 2021
Emisní náklad
1000 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Psí plemena

Dvanáctidílná série stříbrných mincí České mincovny je věnována těm nejoblíbenějším psím plemenům. První emise patří německému ovčákovi.

Chov nejrůznějších ovčáckých psů má v Německu dlouhou a bohatou tradici. Již v 6. století zde existoval zákon, který tvrdě trestal jejich zabití. Není divu – vždyť chránili lidské živobytí před nebezpečnými predátory, jakými byli medvědi či rysové. Jak plynula staletí, lidská společnost se změnila ze zemědělské na průmyslovou a zdálo se, že ovčáckým psům odzvonilo. Plemeno s prozaickým jménem „německý ovčák“, které bylo vyšlechtěno v 19. století, však díky svým užitečným vlastnostem získalo úplně nové uplatnění. Neohrožení, věrní, inteligentní, snadno ovladatelní, nenároční a přizpůsobiví psi našli domov u policie či v armádě. Není bez zajímavosti, že během první světové války byli němečtí ovčáci využíváni pro odvádění zraněných vojáků z bojiště, což pak vedlo ke cvičení prvních slepeckých psů.

Reverzní strana mince, která je dílem medailéra MgA. Martina Daška, nese hned dvě vyobrazení německého ovčáka. První je kolorované, a tak dává vyniknout černo-žluté srsti psa. Druhé je reliéfní a služební plemeno předkládá na cvičišti. Kompozici dotváří česko-anglický opis NĚMECKÝ OVČÁK – GERMAN SHEPHERD. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok emise 2021. Tyto atributy jsou doplněny řadou stop – lidských a psích.

Všech dvanáct mincí z cyklu Psí plemena si můžete uložit do výpravné sběratelské knihy, kterou rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75849-718
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Kolorovaná
Ano
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...