Stříbrná mince Psí plemena - Výmarský ohař proof

Stříbrná mince Psí plemena - Výmarský ohař proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
únor 2022
Emisní náklad
1000 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Psí plemena

Pátá stříbrná mince České mincovny z cyklu Psí plemena je věnována ohařovi.

Ohaři,
kteří byli vyšlechtěni k lovu, se využívali hlavně v honitbách, kde se vyskytovala drobná zvěř. Uplatňovala se při tom jejich výjimečná schopnost, které se říká vystavování nebo stavění: Ohař sleduje pachovou stopu, a když lovené zvíře vyčenichá, nezaútočí, ale strne v typickém postoji. Narovná ocas, zvedne přední nohu a očima upřeně sleduje schovanou kořist, ke které se pak přiblíží lovci se sítí a polapí ji. Toto geneticky zafixované chování, které se upevňuje výcvikem, pochází od dávného předchůdce všech ohařů – španělského větřícího psa, který žil v 16. století, ale vyhynul. I když mají dnešní ohaři společného předka, jedná se o rozmanitou skupinu, která se vyznačuje různými velikostmi, barvami a typy srsti.

Reverzní strana mince, která je dílem medailéra MgA. Martina Daška, nese hned dvě vyobrazení ohaře. První je kolorované a představuje krátkosrstého výmarského ohaře. Druhé, které je reliéfní, předkládá psa s kachnou v tlamě – ohaři jsou totiž rovněž zdatní v aportování ulovené zvěře. Kompozici dotváří dvojjazyčný opis VÝMARSKÝ OHAŘ – WEIMARANER. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok emise 2022. Tyto atributy jsou doplněny řadou stop – lidských a psích.

Všech dvanáct mincí z cyklu Psí plemena si můžete uložit do výpravné sběratelské knihy, kterou rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75853-718
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Kolorovaná
Ano
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...